Öz-şefkat ve kendini sabotaj arasındaki ilişkide başarısızlık inançlarının aracı rolü
The mediating role of failure beliefs in the relationship between self-compassion and self-handicapping
- Tez No: 982802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİSA SEVİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde öz-şefkat, kendini sabotaj eğilimleri ve başarısızlık inançları arasındaki ilişkileri incelemek ve öz-şefkat ile kendini sabotaj eğilimleri arasındaki ilişkide başarısızlık inançlarının aracılık rolü oynayıp oynamadığını belirlemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İstanbul'da üniversite eğitimi gören, 18-25 yaş aralığındaki toplam 441 katılımcıdan oluşan örneklem, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veriler, demografik bilgi formu, Başarısızlık İnançları Ölçeği, Kendini Sabotaj Ölçeği ve Öz Şefkat Ölçeği aracılığıyla elektronik ortamda toplanmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi için Pearson korelasyon analizi, aracılık hipotezinin test edilmesi için PROCESS Macro 4.2 eklentisi kullanılarak veriden 5000 örneklem ile Bootstrap yöntemiyle bir dizi regresyon tabanlı yol analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, geliştirici başarısızlık inancının kendini sabotaj ile negatif yönde, öz-şefkat ile ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler gösterdiği; buna karşın engelleyici başarısızlık inancının kendini sabotaj ile pozitif yönde, öz-şefkat ile negatif yönde anlamlı ilişkiler gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, kendini sabotaj ile öz-şefkat arasında da negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Aracılık analizi ise, geliştirici başarısızlık inancının öz-şefkat ile kendini sabotaj arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü oynamadığını, ancak engelleyici başarısızlık inancının bu ilişkide anlamlı bir aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Bulgular mevcut alan yazını ışığında tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalara ve uygulamaya dönük önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between self-compassion, self handicapping tendencies, and beliefs about failure in university students, and to determine whether beliefs about failure mediate the relationship between self compassion and self-handicapping tendencies. A correlational research design was used in the study. The sample for this study consists of 441 participants aged 18-25, enrolled in university education in Istanbul, and was determined using convenience sampling. Data were collected electronically through a demographic information form, the Failure Beliefs Scale, the Self-Handicapping Scale, and the Self-Compassion Scale. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between variables, and a series of regression-based path analyses were conducted with 5000 samples from the data using the PROCESS Macro 4.2 to test the mediation hypothesis. The analysis revealed that the belief that failure is enhancing was significantly negatively related to self-handicapping and positively related to self compassion, whereas the belief that failure is debilitating was significantly positively related to self handicapping and negatively related to self- compassion. Additionally, a statistically significant negative relationship was found between self-handicapping and self compassion. The mediation analysis showed that the belief that failure is enhancing did not play a significant mediating role in the relationship between self compassion and self-handicapping, but the belief that failure is debilitating significantly mediated this relationship. The results are discussed with existing literature, and suggestions for future research and practice are provided.