Müslüman gençlerde soyut dini düşünce gelişimi: Ronald Goldman'ın dini düşünce gelişim kuramı temelinde bir incelenme
The development of abstract religious thinking among Muslim youth: An examination based on Ronald Goldman's theory of religious thinking development
- Tez No: 982814
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jean Piaget'nin bilişsel gelişim kuramından hareketle Ronald Goldman'ın dini gelişim kuramı çerçevesinde, Müslüman gençlerde dini düşüncenin gelişimsel özelliklerini incelemektir. Araştırma, katılımcıların dini kavramları yaş ve zihinsel gelişim düzeylerine bağlı olarak nasıl anlamlandırdıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desenin kullanıldığı bu çalışmada, 14-18 yaş aralığında bulunan ve Malatya ilindeki farklı lise türlerinde (Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Proje İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Spor Lisesi) öğrenim gören öğrenciler çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenen 24 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, dini düşüncenin gelişiminde hem bireysel hem de çevresel faktörlerin belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle aile yapısı ve okulda verilen din eğitiminin, öğrencilerin dini kavramları anlama düzeylerinde etkili olduğu görülmüştür. Bazı öğrenciler dini kavramlara sezgisel ve somut bir bakış açısıyla yaklaşırken, bazıları kavramları daha ilişkisel, bütüncül ve anlam odaklı biçimde değerlendirmişlerdir. Sonuç olarak, soyut dini düşüncenin Müslüman gençler arasında çoğunlukla geliştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the developmental characteristics of religious thought among Muslim youth within the framework of Ronald Goldman's theory of religious development, based on Piaget's theory of cognitive development. The research aims to reveal how individuals interpret religious concepts according to their age and level of mental development. In this study, which uses the phenomenological design from qualitative research methods, students aged 14–18 studying at different types of high schools (Science High School, Anatolian High School, Imam Hatip High School, Project Imam Hatip High School, Vocational and Technical High School, Sports High School) in Malatya province were determined as the research group. Semi-structured interviews were conducted with 24 students selected using the criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods. The data obtained were evaluated using content analysis. The research findings reveal that both individual and environmental factors are decisive in the development of religious thought. In particular, it was observed that family structure and religious education provided at school are effective in students' levels of understanding religious concepts. While some students approach religious concepts with a more intuitive and concrete perspective, others evaluate them in a more relational, holistic, and meaning-oriented manner. This situation shows that abstract religious thought is mostly developed among Muslim youth.