Yazma ritmi yöntemiyle bilgisayar ve ağ güvenlik sistemi tasarımı
- Tez No: 98283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
«.J. IV OZET Bilgisayar sistemlerinin güvenliğini sağlamak üzerine yapılan çalışmalar bilgisayar biliminde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bilgisayarlar insanların hayatlarını daha kolaylaştırıp günlük yapılması gereken sıradan işlemleri hızla gerçekleştirerek çalışma verimini arttırırlar. Özellikle günlük kullanımdan çok önemli ve gizli işlerin yapıldığı sistemlere kadar bilgisayar güvenliği önemli bir yer tutmaktadır. Bilgisayarların güvenliğini sağlamada geleneksel olarak başvurulan yöntem sistem üzerinde kullanıcıları tanımlayıp onlara hak vermek yönündedir. Bu klasik yöntemin kullanımdaki rahatlığına rağmen sisteme kayıtlı herhangi birisinin kullanıcı adı ve parolasını bilen yetkisiz bir kullanıcı, sisteme girerek sahip olmaması gereken bilgilere ulaşabilir. Özellikle askeri yada finansal amaçlarla kullanılan bu tür sistemler mümkün mertebe korunması gereken sistemlerdir. Bu tür sistemlere yetkisiz girişler tehlikeli ve onarılması güç sorunlar ortaya çıkartabilecektir. Bilgisayar sistemlerinin güvenliğini sağlamada en fazla başvurulan yöntemlerden birisi kullanıcıların biyolojik özelliklerini bilgisayar sistemine öğretmekten geçer. Yani istemci bilgisayarlarda yer alan sensörler kullanıcıların biyolojik özelliklerini algılayarak kullanıcıları tanırlar. Örneğin bir klavye üzerine yerleştirilmiş olan parmak izi sensörü bu tür bir sisteme iyi bir örnektir. Bu tür sistemler biometrik sistemler olarak adlandırılırlar. Biometrik sistemlerin tek dezavantaj lan, bu tür sistemleri kurmak için gerekli olan yüksek maliyetlerdir. Bu maliyet yüksekliklerinden dolayı bu tür sistemler çok geniş kullanım alanı bulamamaktadırlar. Tezin konusu olan Yazmaritmi tabanlı tanıma sistemi ise herhangi bir fazladan donanım ihtiyacı hissetmeden bir güvenlik sistemi tasarımına izin vermektedir. Böylece maliyet açısından herhangi bir dezavantajı yoktur. Tez çalışmasında kullanıcıların yazmaritimlerini tanıyarak sisteme giriş izni veren bir güvenlik yazılımı tasarımı yapılmıştır. Sistem kullanıcıları yazmaritimlerinden ayırt edebilmektedir. Sahip olduğu öğrenme algoritması yardımıyla yeni kullanıcıları tanıyabilmekte aynı şekilde sahip olduğu yapay zeka ile sisteme daha önce kayıtlı olan kullanıcıların zamanla değişen yazma ritmi parametrelerini öğrenebilmektedir. Bu Özellikleri sistemi dinamik bir sistem haline getirmektedir. Yapılmış olan deneysel çalışmalar sistemin oldukça güvenli olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar böyle bir sistemin endüstriyel amaçlı kullanımının diğer biometrik sistemlere göre daha avantajlı olduğu sonucunu doğurmaktadır. Ayrıca bu çalışmada biometrik sistemlerin tanımlanması ve açıklamaları verilmiş bir biometrik tanımlayıcı olarak yazmaritmi tabanlı güvenlik sistemlerinin tanımı yapılmıştır. G.Y.T.E Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yazmaritmi tanıma sistemi için geliştirilen algoritma tanıtılmış ve YARDS ( Yazma Ritmi Doğrulama Sistemi) hakkında geniş bir bilgi verilmiştir. Bu konuda yapılmış olan deneysel sonuçlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
-\V#“'* ”,':sfi. I'J/W“' :,”S'vr' SUMMARY ?;f:;'S.,% Studies which have been done in computer science to protect computer systems are very important. Computers make peoples' lives easy and increase productivity but it is difficult to make them secure. To design computer security systems the traditional way is to create a username and password for all users. Although this is a simple method it is not reliable. Someone who knows a username and password to log in to a system may access parts of it that one would not want them to see. This is very dangerous for important network systems in, for example, military and financial areas. Biometric applications is the best solution to supply security for computer systems. Biometric systems teaches computers their users' biological differences. For example, a finger print sensor can be placed over a keyboard. But, the most important disadvantage of these systems is their high cost. In this thesis, security software which understands peoples' writing rythms has been designed. Explanations about biometric systems and biorytmic systems are included. Algorythms on biorythm which have been designed in the G.Y.T.E Computer Engineering department will be explained and experimental results given.