Cosplay ve moda tasarımına etkisi
Cosplay and its impact in fashion design
  1. Tez No: 982823
  2. Yazar: CANSU ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM DEMİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, popüler kültürün önemli bir alt dalı olan cosplay olgusunu moda tasarımı bağlamında ele alarak, cosplay'in hem bireysel ifade biçimi olarak taşıdığı potansiyeli hem de moda sektöründeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Cosplay'in tanımı ve tiyatral kostümlerle arasındaki farklar üzerinde durularak, bu kültürel pratiğin yalnızca sahneye yönelik bir giyim biçimi değil; aynı zamanda bireysel yaratıcılığın, karakterle özdeşleşmenin ve sosyal etkileşimin bir aracı olduğu vurgulanmaktadır. Tez kapsamında cosplay'in tarihsel gelişimi, sektörleşme süreci ve reklam dünyasıyla kurduğu ilişkiler detaylı biçimde incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de gerçekleşen cosplay etkinlikleri ve Türk cosplayer'ların deneyimleri üzerinden yerel bağlamda bu kültürün nasıl benimsendiği analiz edilmiştir. Cosplay'in sokak modasına olan etkisi, günümüzde özellikle genç kuşakların estetik tercihlerine ve stil anlayışına yansımaktadır. Film, dizi ve video oyunlarından ilham alınarak hazırlanan koleksiyonlar ile Fantasy Role Play (FRP) ve Live Action Role Play (LARP) gibi etkinliklerdeki uygulamalar, cosplay'in moda üzerindeki etkisinin çok yönlülüğünü gözler önüne sermektedir. Çalışmada ayrıca Japonya, ABD, Güney Kore ve Fransa gibi farklı ülkelerden örneklerle cosplay'in sokak modasıyla nasıl bütünleştiği gösterilmiştir. Kültürel melezlik, dijitalleşme ve sosyal medya estetiği gibi güncel dinamikler, cosplay'in yalnızca bir hayranlık pratiği değil; aynı zamanda çağdaş bir sanat formu ve moda dili haline geldiğini kanıtlamaktadır. Bu tez, cosplay'in moda tasarımı üzerindeki etkilerini çok yönlü bir bakış açısıyla değerlendirerek literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the phenomenon of cosplay within the context of fashion design, aiming to reveal its potential as a means of personal expression as well as its influence on the fashion industry. By examining the definition of cosplay and distinguishing it from theatrical costumes, the study emphasizes that cosplay is not merely a form of stage wear but also a creative practice involving character embodiment, identity exploration, and social interaction. The research investigates the historical development of cosplay, its transformation into a sector, and its relationship with advertising. It also focuses on cosplay events in Turkey and the experiences of Turkish cosplayers, providing insight into how this global subculture has been adapted and interpreted within a local context. Cosplay's impact on street fashion is particularly evident in the stylistic choices and aesthetic preferences of younger generations. Collections inspired by films, TV series, and video games, as well as practices within Fantasy Role Play (FRP) and Live Action Role Play (LARP) communities, demonstrate the multifaceted influence of cosplay on contemporary fashion. Furthermore, the thesis includes examples from various countries such as Japan, the United States, South Korea, and France to illustrate how cosplay has integrated with and influenced street fashion across different cultural landscapes. Themes such as cultural hybridity, digitalization, and social media aesthetics are shown to play a critical role in shaping cosplay as not only a fan practice but also a contemporary art form and visual language within fashion. By analyzing cosplay from multiple perspectives, this study contributes to the academic literature by highlighting its transformative role in fashion design and its potential as a platform for aesthetic, cultural, and social expression.