Dijital oyun karakter-kostüm çözümlemesi
Digital game character-costume analysis
- Tez No: 787468
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA AĞAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Teknolojinin ilerlemesi fiziksel oyun alanlarının azalması, bozulması sebebiyle bireylerin eğlenme, serbest zaman değerlendirme, sosyalleşme gibi ihtiyaçları dijital ortamlarla karşılanır duruma gelmiştir. Bireyleri içerisine alan dijital oyunlarda, insan algısının her yönünü kuşatan karakter tasarımlarına titizlikle yer verilmektedir. Dijital oyun oynayanlar kendileri ile özdeşleştirdikleri karakterleri, oyun dünyasından çıkarıp, benzer kostüm, aksesuar ve makyajlarla gerçek hayata aktarmaktadırlar. Bu durum Japonya'da var olan cosplay kültürü ile benzerlik göstermektedir. Oyunlarda yer alan karakterlerin ve kostümlerinin, titizlik ve etkileyicilik ile tasarlanması oynayan kişilerin oyun karakterlerine bürünme isteğini arttırmaktadır. Araştırmanın genel amacını, Türkiye'de cosplay yapanların genel özelliklerinin ve cosplay için karakter tercihlerinin tesbit edilmesi; tercih edilen karakterlere atfedilen kişilik özelliklerinin belirlenmesi; karakterlerin kostüm özelliklerinin biçim-renk açısından çözümlenmesi, bu çözümlemelerin karakter özellikleri ile örtüşen noktaların ortaya konması oluşturmaktadır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamasını cosplay yapanlara ilişkin verilerin elde edilmesi, ikinci aşamayı örnek olay incelemesi oluşturmaktadır. İlk aşamada nicel araştırma yöntemi kullanılmış hazırlanan anketle veri toplanmıştır. Veriler de Türkiye'de cosplay yapanların, genç nüfustan oluştuğu, cosplay yapanların çoğunlukla İstanbul ve Ankara'da yaşadıkları, sayılarının artış gösterdiği, çoğunlukta bilgisayar oyun karakterlerinin cosplayini yaptıkları, cosplayi eğlence ve istedikleri karakter gibi görünmek amaçlı gerçekleştirdikleri, cosplay kostüm hazırlarken çok fazla sorunla karşılaşmadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. İkinci aşama için nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay incelemesi kullanılmıştır. Örnek olay incelemesi için ilk aşamada ortaya çıkan sonuçlarda çalışma grubu en çok insan karakter barındırması ve karakterlerin kostüm özelliği taşıması nedeniyle 2016 yılında en iyi dijital oyunlar listesine giren bir oyunun karakterleri seçilmiştir. Oyunda istila eden ve istila edilen iki krallık bulunmaktadır. Krallıklardaki karakterler kişilik özellikleri, renk, biçim açısından incelenmiştir. İstila eden krallığın kişilik özelliklerinde olumsuz sıfatların kullanıldığı, kostümlerinde siyah, koyu tonlamaların tercih edildiği, kostüm silüetlerinde X ve I silüet formunun, sivri çizgilerin ve ön ağ uzunluğuna sahip kostüm özelliklerinin kullanıldığı, istila edilen krallığın kişilik özelliklerinde olumlu sıfatların kullanıldığı, kostümlerinde beyaz, açık tonlamaların tercih edildiği, kostüm silüetlerinde balon silüet formunun kullanıldığı, yuvarlak çizgilerin ve diz üstü uzunluğuna sahip kostüm özelliklerinin kullanıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Oyun Karakterleri, Kostüm, Dijital Oyun, Cosplay
Özet (Çeviri)
As a result of the advances in technology, the decrease and deterioration of physical playgrounds, entertainment, leisure and socialisation needs of the individuals were met through digital environments, making digital games an important part of their lives. In digital games involving individuals, character designs that encompass every aspect of human perception are meticulously included. Digital game players take the characters they identify with themselves out of the game world and bring them to life with similar costumes, accessories and make-up. This situation resembles the cosplay culture that exists in Japan. Cosplay came to be recognised in our country. The power of characters to influence people with their costumes is utilised in designs. The main purpose of this study is to determine the general characteristics of cosplayers in Türkiye and their character preferences for cosplay; and to identify the personality traits attributed to the chosen characters; to analyse the costume features of the characters in terms of form-colour, to demonstrate how these analyses correspond to the character traits, and to describe the visual language conveyed by the costumes. The study includes two stages. The first, involves obtaining data on cosplayers, and the second consists of a case study. For the first, data on cosplayers were collected through a questionnaire prepared using quantitative research method. The obtained data revealed that cosplayers in Türkiye consist of the young population, mostly live in Istanbul and Ankara, perform cosplays of computer game characters, participate in cosplay for entertainment purposes and to adopt the looks of the characters they aspire to, their number has increased over time, and that the cosplayers do not encounter too many problems while preparing costumes. For the second, one of the qualitative research methods. In accordance with the results obtained in the first stage, the characters of a game, which was listed among the best digital games in 2016, were selected for the case study as this study group had the most human characters and the characters had costume attributes. The game includes two kingdoms, the invading and the invaded. The characters in the kingdoms were analysed in terms of personality traits, colour and form. It was concluded that negative adjectives were used to describe the personality traits of the invading kingdom, the costumes were in black, with dark tones preferred, the X and I silhouette form and pointed lines were used in the costume silhouettes, and in vertical contours, costumes with front mesh. It was also revealed that positive adjectives were used to describe the personality traits of the invaded kingdom, the costumes were white, light tones were preferred, balloon silhouette form was used, round lines and costume features aiming at garment length above the knees Key Words : Game Characters, Costume, Digital Game, Cosplay