Sağlık çalışanlarının şiddet görme düzeyi ile iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the level of violence exposure and job satisfaction of health workers
  1. Tez No: 982837
  2. Yazar: KEZBAN UÇKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık alanında önemi gittikçe artan sorunlardan biri şiddettir. Sağlık hizmetlerinin etkili bir şekilde sunulması için sağlık çalışanlarının iş tatmininin de sağlanması gerekmektedir. Bu araştırma, bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının şiddet görme düzeyi ile iş tatmini arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin il merkezinde faaliyet gösteren bir kamu hastanesinde çalışan 1027 sağlık çalışanı oluşturmuş, araştırma 340 sağlık çalışanı ile tamamlanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kowalenko vd. (2013) tarafından geliştirilen Şengül, Bulut ve Özgüleş tarafından Türkçeye uyarlanan Sağlık Profesyonellerinin Şiddete Karşı Güvenlik ve Güven Ölçeği ile Brayfield ve Rothe (1951) tarafından geliştirilen, Judge, Locke, Durham ve Kluger (1998) tarafından kısa formu oluşturulan, Keser ve Bilir (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan, ''İş Tatmini Ölçeği'' kullanılmıştır. Veriler 01.11.2024 -01.01.2025 tarihleri arasında toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 26) programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sağlık çalışanlarının şiddete karşı güvenlik ve güven algıları ile iş tatmin düzeylerinin gelir durumu, hastalarla temas durumu, şiddet görme durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur (p<0,05). İş tatmin ölçeği ile şiddete karşı güvenlik ve güven ölçeği arasında pozitif yönlü tam doğrusal olmayan bir ilişki bulunmuş (R=0,251, p=0,0001), sağlık çalışanlarının iş tatmin puanları arttıkça güvenlik ve güven puanlarında da bir artış tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve iş tatmininin artırılması için sağlık çalışanlarının şiddetin her türünden uzak tutulması, hem kurumsal, hem yasal, hem de psiko-sosyal düzeyde yeni düzenlemelerin ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence is one of the increasingly important problems in the healthcare field. For the effective delivery of healthcare services, job satisfaction of healthcare workers must be ensured. This research was conducted to evaluate the relationship between the level of violence experienced and job satisfaction by healthcare workers in a public hospital. The research population consisted of 1027 healthcare workers working in a public hospital in the provincial center of Mersin, and the study was completed with 340 healthcare workers. The Health Professionals' Safety and Trust Scale Against Violence, developed by Kowalenko et al. (2013), adapted to Turkish by Şengül, Bulut, and Özgüleş, and the Job Satisfaction Scale, developed by Brayfield and Rothe (1951), whose short form was created by Judge, Locke, Durham, and Kluger (1998), and adapted to Turkish by Keser and Bilir (2019) were used as data collection tools. Data were collected between November 1, 2024, and January 1, 2025. Statistical analyses were conducted using SPSS (IBM SPSS Statistics 26). Healthcare workers' perceptions of safety and trust against violence and their job satisfaction levels were found to differ statistically significantly based on income status, patient contact, and exposure to violence (p<0.05). A positive, nonlinear relationship was found between the job satisfaction scale and the safety and trust scale (R=0.251, p=0.0001), and as healthcare workers' job satisfaction scores increased, so did their safety and trust scores. According to the research results, to improve healthcare services and increase job satisfaction, healthcare workers need to be protected from all forms of violence, and new regulations must be addressed at institutional, legal, and psychosocial levels.