Tam öğrenmeye dayalı matematik öğretiminde oyunlaştırmanın rolü: Bir eylem araştırması
The role of gamification in mastery learning-based mathematics instruction: An action research study
  1. Tez No: 982836
  2. Yazar: HATİCE GÖZDE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Eylem araştırması olarak desenlenen bu tez çalışması kapsamında, aynı zamanda matematik öğretmeni olan araştırmacı tam öğrenmeye dayalı matematik öğretiminde oyunlaştırmanın rolünü araştırmıştır. Mersin ilinin Akdeniz ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 25 yedinci sınıf öğrencisi üzerinde uygulanan çalışmanın, öğrencilerin derse katılma düzeylerini, akademik başarılarını ve tutumlarını nasıl değiştirdiği incelenmiştir. 6 döngülü bir eylem planı tasarlanırken bir tam öğrenmeye dayalı oyunlaştırma etkinliklerini içeren bir öğretim programı hazırlanmıştır. Öğretim programı hazırlanırken iklim değişikliği temaları merkeze alınmıştır. Oyunlaştırma öğeleri ile tam öğrenme modelinin öğelerinin benzerliklerinden yararlanılarak bu öğeler birbiriyle bütünleştirilmiştir. Uygulama esnasında araştırmacı günlüklerinden yola çıkılarak sürekli iyileştirilmeler yapılmıştır. Buna ek olarak araştırma boyunca oyunlaştırmanın tam öğrenmeye nasıl bir katkısının olduğu incelenmiştir. Araştırmanın nicel verileri akademik başarı testi, tutum ölçeği, izleme testi ve paralel testlerle toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı günlüklerinden elde edilmiştir. Nicel veriler parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre tam öğrenmeye dayalı matematik öğretiminin oyunlaştırma yoluyla yapıldığı uygulamada öğrencilerin ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca izleme testi ve paralel test sonuçları incelendiğinde oyunlaştırmanın tam öğrenmeye katkı sağladığı görülmüştür. Araştırmacı notlarından yola çıkılarak eylem planlarının yeniden düzenlendiği ve öğrenci katılımının artırmaya yönelik çalışmalarla iyileştirildiği tespit edilmiştir. Son olarak öğrenci görüşleri analiz edildiğinde öğrencilerin yürütülen çalışmadan memnun kaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, which was designed as an action research study, the researcher—who is also a mathematics teacher—investigated the role of gamification in mastery-based mathematics instruction. The study was conducted with 25 seventh-grade students attending a public middle school in the Akdeniz district of Mersin. It examined how the implementation affected students' levels of participation in the course, academic achievement, and attitudes. While designing a six-cycle action plan, an instructional program incorporating gamification activities based on mastery learning was prepared. Climate change themes were placed at the center of the instructional program. By utilizing the similarities between the elements of gamification and those of the mastery learning model, these components were integrated with one another. Continuous improvements were made during the implementation process based on the researcher's field notes. In addition, the study explored how gamification contributed to mastery learning throughout the research. Quantitative data were collected through an academic achievement test, an attitude scale, a retention test, and parallel tests, while qualitative data were obtained from a semi-structured interview form and the researcher's daily notes. Quantitative data were analyzed using the non-parametric Wilcoxon Signed-Ranks Test, and qualitative data were analyzed through content analysis. According to the results, there was a significant difference between the students' pre-test and post-test scores in the implementation where mastery-based mathematics instruction was carried out through gamification. Furthermore, the retention test and parallel test results indicated that gamification contributed to mastery learning. Based on the researcher's notes, it was found that the action plans were revised and improved through efforts aimed at increasing student participation. Finally, the analysis of student opinions revealed that students were satisfied with the study carried out.