Okul öncesi“Çekirdek”etkinlik kitaplarının Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli açısından incelenmesi
Evaluation of preschool“Core”textbooks with regards to the Turkish Century Education Model
  1. Tez No: 982850
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH KANBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Eğitim, bireyin bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimini destekleyerek toplumsal yaşama hazırlayan dinamik bir süreçtir. Bu sürecin en kritik evresi olan okul öncesi dönemde kullanılan materyallerin, uygulanan eğitim programı ve hedeflenen kazanımlarla uyumu büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çerçevesinde tasarlanarak okul öncesi eğitim materyalleri olarak kullanılan Çekirdek Etkinlik Kitaplarının incelenmesini konu almaktadır. Çalışmada, ders/etkinlik kitaplarının tarihsel gelişimi, işlevleri, içerik özellikleri ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) ile uyumu incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, MEB tarafından yayımlanan 3 yaş (2 kitap), 4 yaş (3 kitap) ve 5 yaş (4 kitap) olmak üzere toplam dokuz adet Çekirdek etkinlik kitabı oluşturmaktadır. Veriler, TYMM'nin“Erdem-Değer-Eylem Çerçevesi”ve“Beceriler Çerçevesi”temel alınarak içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Kitaplardaki etkinlikler ve görseller; modelde yer alan 20 değer ve 18 beceri alanı doğrultusunda sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, Çekirdek etkinlik kitaplarının Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin bütüncül vizyonu ile büyük ölçüde örtüştüğü saptanmıştır. Çalışma, söz konusu materyallerin TYMM'yi yansıtma düzeyini ortaya koyarak program geliştirme çalışmalarına ve uygulayıcılara ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Education is a dynamic process that prepares the individual for social life by supporting their cognitive, affective and social development. The compatibility of the materials used in the preschool period, which is the most critical phase of this process, with the applied education program and targeted outcomes is of great importance. This study focuses on the examination of the“Core”(Çekirdek) Activity Books used as preschool education materials designed within the framework of the Turkey Century Education Model. In the study, the historical development, functions, and content features of course/activity books, and their alignment with the Turkey Century Education Model (TYMM) were examined. The research was conducted using the document analysis design, one of the qualitative research methods. The study group consists of nine Core Activity Books published by the Ministry of National Education, including two books for the age of 3, three books for the age of 4, and four books for the age of 5. Data were analyzed using the content analysis method based on the“Virtue-Value-Action Framework”and“Skills Framework”of TYMM. The activities and visuals in the books were evaluated by classifying them in line with the 20 values and 18 skill areas included in the model. As a result of the research, it was determined that the Core activity books largely overlap with the holistic vision of the Turkey Century Education Model. The study aims to shed light on curriculum development studies and to practitioners by revealing the detailed examination of boks according to TYMM.