Toplumsal cinsiyet rollerinin sahte kimlik sendromuna etkisi: Kadın akadamisyenler üzerine bir araştırma
The effect of gender roles in society on impostor syndrome: A study on female academics
- Tez No: 982851
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Toplumsal cinsiyet, bireylerin toplumsal rollerini belirleyen temel bir kavramdır. Kadınlık ve erkeklik normları doğrultusunda şekillenen bu roller, bireylerin psikolojik gelişimleri ile kimlik algılarında önemli rol oynamakta ve bireylere belirli beklentiler yüklemektedir. Bu toplumsal roller, akademik alanda da kadınların karşılaştığı eşitsizlikleri pekiştirebilmektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri, kadınların akademik alandaki varlıklarını şekillendirirken, aynı zamanda sahte kimlik sendromu gibi psikolojik engellerin temel sebeplerinden biri olabilmektedir. Sahte kimlik sendromu, bireylerin başarılarını kendi yeteneklerinden çok şans veya zamanlama gibi dışsal faktörlere atfetmeleri ve bu başarılarını içselleştirmekte zorluk yaşamalarıyla tanımlanan bir psikolojik olgudur. Bu sendromu yaşayan kişiler, genellikle yeterli olmadıklarına dair derin bir inanç taşır ve bir gün“gerçek kimliklerinin”ortaya çıkacağı kaygısıyla yaşarlar. Özellikle yüksek başarı gösteren bireylerde yaygın olan bu sendrom, kadınlar arasında toplumsal cinsiyet temelli beklentiler ve baskılar nedeniyle daha sık görülmektedir. Bu araştırma, toplumsal cinsiyet rollerinin sahte kimlik sendromuna etkisini anlamayı ve bu sendromun kadın akademisyenler üzerindeki yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'de görev yapan 220 kadın akademisyenin katılımı ile yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde Toplumsal Cinsiyet Rolleri Ölçeği ile Clance Sahte Kimlik Sendromu Ölçeği kullanılmıştır. İki ayrı model üzerinden yapılan analizlerde, katılımcıların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumları, geleneksel cinsiyet rolü ve eşitlikçi/modern cinsiyet rolü alt boyutlarına göre değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, toplumsal cinsiyet rollerinin sahte kimlik sendromuna etkisi olduğunu göstermiştir. Geleneksel cinsiyet rolü tutumuna sahip akademisyenlerde sahte kimlik sendromu düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca demografik ve çalışma hayatına ilişkin değişkenlerinde sahte kimlik sendromu düzeylerinde farklılıklara yol açtığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, toplumsal cinsiyet rollerinin kadın akademisyenlerin sahte kimlik sendromu yaşama düzeylerini belirlemede önemli bir etken olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum, toplumsal cinsiyet temelli kalıpların akademik alandaki psikolojik deneyimler üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu göstermekte ve kadınların akademik kariyerinde destekleyici politikaların gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender is a fundamental concept that determines individuals' social roles. These roles, shaped by norms of femininity and masculinity, play an important role in individuals' psychological development and identity perceptions, placing certain expectations on them. These social roles can also reinforce the inequalities women face in academia. While shaping women's presence in academia, gender roles can also be one of the main causes of psychological barriers such as imposter syndrome. Imposter syndrome is a psychological phenomenon defined by individuals attributing their success to external factors such as luck or timing rather than their own abilities, and having difficulty internalizing this success. People experiencing this syndrome often harbor a deep belief in their inadequacy and live with the fear that their“true identity”will one day be exposed. This syndrome, which is particularly common among high-achieving individuals, is more prevalent among women due to gender-based expectations and pressures. This research aims to examine the effect of gender roles on impostor syndrome and to explore its implications for female academics. The study was conducted with the participation of 220 female academics working in Turkey. Data were collected using the Gender Roles Attitude Scale and the Clance Imposter Phenomenon Scale. In analyses conducted using two separate models, participants' attitudes toward social gender roles were evaluated according to the traditional gender role and egalitarian/modern gender role subdimensions. The results indicated that gender roles affect imposter syndrome. Academics with traditional gender role attitudes were found to have higher levels of imposter syndrome. Furthermore, demographic and work-related veriables were found to cause differences in imposter syndrome levels. These findings reveal that gender roles are an important factor in determining the level of imposter syndrome experienced by female academics. These findings demonstrate that gender-based norms have a powerful effect on psychological experiences in academia and emphasize the necessity of supportive institutional policies to promote gender equality in women's academic careers.