PC tabanlı sayısal entegre devre emülatörü tasarımı
  1. Tez No: 98287
  2. Yazar: YALÇIN ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
OZET Bu çalışmada lojiJk entegre devrelerinin emülasyonunu sağlayacak PC tabanlı bir sistem tasarlanmıştır. Donanım ve Yazılımdan oluşan Entegre Emülatöründe; yazılım üzerinden herhangi bir sayısal entegrenin tanım bağıntısı ve giriş-çıkış ilişkisi tanımlanır. Donanım kısmı yazılım ile kontrol edilerek tanımlanan entegrenin görevini sorunsuz yerine getirir. Bu sistem sayesinde istenilen durumlarda amaca uygun lojik işlemleri yapabilecek özel entegreler tanımlanabileceği gibi; piyasada bulunan fakat maliyeti yüksek entegreler de yazılım ile tanımlanarak kullanılabilir. Geliştirme aşamasında entegre fonksiyonlarını test etmek, söküp takma işlemleri gerektirdiği için tasarımcı açısından zaman ve bilgi kaybına neden olmaktadır. Emulator kullanımında bu zorunluluk da ortadan kalkmakta ve zaman açısından büyük tasarruf sağlanmaktadır. Tasarlanan sistem, en fazla 16 bacaklı bir dijital entegreyi emüle edebilmekte ve istenen performansı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of rapid development in digital and microprocess circuit applications, expected features of needed integrated circuits have increased. Integrated circuits containing many logic processes are needed in design stages for differernt application at different times. It is difficult to sell ICs which are needed for all this applications. On the other hand, customized orders require huge costs. This study aims to design a PC-based system to provide emulation for integrated logic circuits. Thanks to the system detailed here it will be possible to define custom integrates with the ability to perform certain desired processes; what is more, you can choose to define the commercial ly-available high-cost integrates with the aid of software. Due to the fact that it requires mounting and dismounting, testing integrates for their functions in the process of developing causes their designer to lose time and data. The use of emulators eliminates such requirement, providing great savings on time. Emulator, consisting of hardware and software, carries out the function of any system with no trouble by controling hardware and software. fii.11 Pi 0 1 ijt ; t