Bilgisayar destekli haberleşme
  1. Tez No: 98286
  2. Yazar: SERTAÇ DABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bilgisayar aracılığıyla RF (radyo frekans) haberleşme sistemi, bu projede yapılmıştır Verici, bilgisayar vasıtasıyla gelen mesajı gönderir. Mesaj elektromanyetik dalga yayınımıyla alıcıya ulaştırılır. Mesaj bilgisayarın paralel portunun vasıtasıyla vericiye gelir. Bilgisayar paralel portundan vericiye iletilen mesaja frekans modulasyonu uygulanır. Verici, modulasyonlu mesajı elektromanyetik dalga yayınımıyla gönderir. Mesaj, elektromanyetik dalga yayınım yoluyla alınır. Alıcı bu sinyali demodulasyon yapar. Alıcıya gelen mesaj sesli ve ışıklı ikaz yaparak operatörü uyarır. Bununla birlikte alıcı gelen mesajı ekranda gösterir. Alıcı gelen mesajları hafızada kaydeder. Bu tez altı bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde konuya giriş yapılmıştır İkinci bölümde RF haberleşmenin tarihsel gelişimi incelenmiştir. RT haberleşme sisteminin temelleri ve çalışma prensipleri üçüncü ve dördüncü bölümde ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Bu RF haberleşme cihazını oluşturan birimler beşinci bölümde açıklanmıştır. Altıncı bölümde ulaşılan sonuçlar üzerinde durulmuş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu projede, RF haberleşme ekipmanı iletişim amacıyla yapılmıştır. Mesaj, elektromanyetik dalga yayınımını ile iletilir.
Özet (Çeviri)
In this project, a RF (radio frequency) communication system using computer has been developed in this project. The transmitter send the message by mediation of a computer. The message is delivered to a receiver via electromagnetic wave propound. The message reaches to the transmitter via the parallel port of the computer. The transmitter applies frequency modulation to the message which is received through the parallel port of the computer. Message is received via electromagnetic wave propound. The receiver demodulates the comer message. A voice and light signals warn the operator for the message. The receiver writes received message on a liquid crystal display. The messages are also saved by the memory of the device. The thesis are formated in to six chapters. The first chapter is introductions. The second part examine the historical development of the RF communication systems. Fundamentals and principles of the RF communication systems are examined in details in the third and fourth parts. The RF communication system and its structure explained in the fifth part. The obtained results are discussed in the conclusion. In addition to that general evaluation is a provided in the sixth chapter. In this project, a RF communication system has been realised. The electromagnetic waves are used to transmit the messages.