Ezidi diasporasının ontolojik güvenliği
The ontological security of the Yazidi diaspora
- Tez No: 982881
- Danışmanlar: PROF. DR. UTKU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Güvenlik bireylerin, toplulukların ve devletlerin temel ihtiyacıdır. Ancak güvenlik, yalnızca fiziksel bütünlüğe yönelik tehditleri değil aynı zamanda varoluş ve kimliğe yönelik tehditleri de kapsar. Geleneksel güvenlik yaklaşımlarının devlet merkezli ve fiziksel tehdit odaklı anlayışı, toplumların güvenlik ihtiyacını görmezden gelmiştir. Bu nedenle, güvenlik yaklaşımları, yaşadığı genişleme ve derinleşmeyle birlikte birey ve toplum odaklı bir çalışma alanına dönüşmeye başlamıştır. Eleştirel güvenlik yaklaşımlarının açtığı yol, insani güvenlik ve ontolojik güvenlik çalışmalarının, uluslararası güvenlik çalışmaları içinde yerleşmesini sağlamıştır. Diaspora, bir topluluğun tarihsel, siyasal ya da travmatik deneyimler sonucu anavatanından koparak başka ülkelere dağılımıdır. Bu dağılım, sadece fiziksel bir yer değiştirme değil, aynı zamanda bellek, kimlik ve aidiyet üzerinden yeniden tanımlanan bir toplumsal deneyimdir. Diasporik topluluklar, belleklerinde ve yaşam pratiklerinde geldikleri yerleri yaşatmaya çalışırken aynı zamanda yaşadıkları ülkelere uyum sağlayarak diasporik bir kimlik inşa etmeye çabalar. Dolayısıyla diaspora, yalnızca bir dağılım değil, aynı zamanda yeniden oluşum ve güvenlik arayışıdır. Etno-dinsel bir topluluk olan Ezidiler, kimlikleri nedeniyle şiddete maruz kalmışlar, zorla anayurtlarından sürgün edilmişlerdir. Dağıldıkları ülkelerde diaspora topluluğuna dönüşen Ezidiler, kimliklerini, öz anlatılarını, rutinlerini ve inançlarını korumaya çalışmaktadır. Dolayısıyla, Ezidi diasporası, yalnızca bir dağılım değil aynı zamanda bir aidiyetin yeniden inşa edilme çabasıdır. Diaspora Ezidileri bir yandan kimlik aidiyetini korumaya çalışırken diğer yandan topluma uyum sağlamaya çalışırlar. Bu bağlamda bu tez, Ezidiler'in ontolojik güvenlik ihtiyaçları ve ontolojik güvenlik algılarını analiz etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Security is a fundamental need for individuals, communities, and states. However, security encompasses not only threats to physical integrity but also threats to existence and identity. The state-centered and physically focused understanding of traditional security approaches has overlooked the security needs of societies. Consequently, with the expansion and deepening of security approaches, the field has begun to transform into one that focuses on individuals and communities. The path opened by critical security approaches has facilitated the integration of human security and ontological security studies within international security studies. Diaspora refers to a community's dispersion from its homeland to other countries due to historical, political, or traumatic experiences. This dispersion is not merely a physical relocation but also a societal experience redefined through memory, identity, and belonging. Diasporic communities strive to preserve the places they come from in their memories and life practices while simultaneously adapting to the countries they live in, endeavoring to construct a diasporic identity. Therefore, diaspora is not only a dispersion but also a process of re-formation and a search for security. As an ethno-religious community, the Yazidis have faced violence due to their identity and have been forcibly displaced from their homeland. Scattered across various countries, the Yazidis have transformed into a diaspora community, striving to preserve their identity, self-narratives, routines, and beliefs. Consequently, the Yazidi diaspora represents not only a dispersion but also an effort to reconstruct a sense of belonging. While striving to maintain their identity and affiliation on one hand, they also work to adapt to society on the other. In this context, this thesis seeks to analyze the ontological security needs and perceptions of the Yazidis.