Towards a 15-minute green city designing a green belt vision for the historical Kasbah of Marrakesh
15 dakikalık yeşil şehre doğru: Marakeş'in tarihi Kasbah bölgesi için yeşil kuşak vizyonu tasarımı
  1. Tez No: 982901
  2. Yazar: ASSALA ZAHRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAAN CHIBLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, tarihi kentsel alanlara yeşil altyapının nasıl entegre edilmesi gerektiğini, örnek vaka olarak Marakeş'in Kasbah bölgesini inceleyerek ele almaktadır. Araştırmanın temeli, kültürel mirasın korunması ile çağdaş çevresel ihtiyaçlar ve toplumsal gereksinimlerin birleştirilmesi gerekliliğine dayanmaktadır (Beatley, 2011; Lehmann, 2014). Yeşil altyapıya ilişkin kuramsal çerçeveler ile“kente hakkı”(right to the city) kavramı birlikte kullanılarak, yeşil ağların yoğun miras alanları üzerindeki etkileri analiz edilmektedir (Wolch ve diğerleri, 2014; Harvey, 2008). Araştırma yöntemi, Kasbah'ın morfolojik özelliklerini, sosyal dinamiklerini ve çevresel engellerini değerlendirmek amacıyla mekânsal haritalama tekniklerini görsel analiz ve bağlamsal gözlemle birleştirmektedir (Yiftachel, 2009). Çalışma, uyarlanmış 15 dakikalık şehir modeli çerçevesinden bakıldığında belirginleşen önemli mekânsal engelleri, parçalanmış yeşil alanları ve sınırlı kamusal doğa erişimini ortaya koymaktadır. Bu model, ilk olarak Moreno ve diğerleri tarafından önerilmiş olup, konut, iş, eğitim, sağlık hizmetleri, ticaret ve yeşil alanlar gibi tüm temel kentsel işlevlerin 15 dakikalık yürüme veya bisiklet mesafesi içinde ulaşılabilir olmasını savunur (Moreno ve diğerleri, 2021). Ancak, tarihî ya da yoğun yapılaşmış kentsel alanlarda bu modelin tüm yönleriyle uygulanması zor olduğundan, özellikle yeşil altyapıya adil erişim gibi belirli işlevlerin önceliklendirilmesiyle uyarlanabilir. Araştırma, yerel halkın kültürel geçmişleriyle uyumlu ve herkesin erişimine açık yeşil alanlar talep ettiğini göstermektedir. Çalışma, mirasa duyarlı tasarım ilkelerine dayalı stratejik bir çerçeve geliştirerek, tarihî kent dokusuna entegre edilen yeşil koridorlarla desteklenen vizyoner bir“Yeşil Kuşak”önermektedir. Bu yaklaşım, yaya erişilebilirliğini artırmayı, ekolojik dayanıklılığı güçlendirmeyi ve kentsel refahı teşvik etmeyi amaçlamakta, aynı zamanda Kasbah'ın özgün karakterinin korunmasını hedeflemektedir. Bu tez, ekolojik ve kültürel entegrasyonun, dayanıklı ve kapsayıcı şehirler inşa etmenin temelini oluşturduğunu göstererek, miras alanlarında sürdürülebilir kentsel gelişim konusunda bilgi birikimini ileriye taşımaktadır (UN-Habitat, 2020).
Özet (Çeviri)
This research examines how green infrastructure should be integrated into historic urban areas by studying the Kasbah of Marrakech as its main example. The research bases its foundation on the urgent requirement to unite heritage protection with modern environmental needs and social requirements (Beatley, 2011; Lehmann, 2014). The research applies theoretical frameworks about green infrastructure together with the“right to the city”concept to study how green networks affect dense heritage environments (Wolch et al., 2014; Harvey, 2008). The research methodology integrates spatial mapping techniques with visual analysis and contextual observation to evaluate the Kasbah's morphological characteristics and its social dynamics and environmental obstacles (Yiftachel, 2009). The study reveals significant spatial barriers, fragmented green areas, and limited public access to nature, which become particularly evident when viewed through the lens of the adapted 15-minute city framework. This model, originally proposed by Moreno et al. (2021), advocates that all essential urban functions, including housing, work, education, healthcare, commerce, and green spaces, should be accessible within a 15-minute walk or bike ride. However, in historic or densely built urban areas where full implementation is difficult, the model can be adapted to emphasize specific functions such as equitable access to green infrastructure. The research shows that local residents want green spaces which match their cultural background while being accessible to everyone. The study develops a strategic framework based on heritage-sensitive design principles which leads to a visionary“Green Belt”that integrates green corridors into the historic urban structure. The approach seeks to improve walkability while boosting ecological resilience and urban well-being through methods that protect the Kasbah's distinctive character. The thesis advances knowledge about sustainable urban development in heritage sites by demonstrating that ecological and cultural integration forms the basis for building resilient and inclusive cities (UN-Habitat, 2020).