Sahraaltı Afrika'da seçim sistemleri ve halkın devlete bakış açısı: Karşılaştırmalı bir analiz
Electoral systems and public perception of the state in sub Saharan Africa: A comparative analysis
  1. Tez No: 982927
  2. Yazar: SUZAN KOCAAĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN AKMEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Sahraaltı Afrika ülkelerindeki seçim sistemlerinin yapısal farklılıklarını ve bu sistemlerin halkın devlete yönelik bakış açısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bölgedeki ülkelerin tarihsel, kültürel ve sosyo-ekonomik bağlamları dikkate alınarak, farklı seçim sistemlerinin (çoğunluk, nispi temsil, karma sistem) demokratik katılım ve memnuniyet ile ilişkileri analiz edilmektedir. Çalışma, Sahraaltı Afrika'daki ülkelerden elde edilen verilerle desteklenmekte ve nitel ve nicel yöntem kullanılarak analiz yapılmaktadır. Bulgular, seçim sistemlerinin tasarımının halkın devlet kurumlarına yönelik tutumlarıyla olan ilişkisini ortaya koymakta ve demokratik kurumların tasarımının Sahraaltı Afrika'nın demokratik konsolidasyon için kritik bir unsur olabileceği doğrultusunda ipuçları sunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study examines the structural differences in electoral systems in Sub-Saharan African countries and their effects on citizens' perceptions of the state. Taking into account the historical, cultural, and socio-economic contexts of the region, it analyzes the relationship between different electoral systems (majoritarian, proportional representation, mixed systems) and democratic participation and satisfaction. The study is supported by data collected from countries in Sub-Saharan Africa and employs is analyzed using both qualitative and quantitave methods. The findings reveal the relationship between the design of electoral systems and citizens' attitudes toward state institutions, offering insights that the design of democratic institutions may be a critical factor for democratic consolidation in Sub-Saharan Africa.