Kültür hafızası olarak Kars'ta fotoğrafçılık ve fotoğrafçılar
Fotography and fotographers in Kars as cultural memory
  1. Tez No: 982933
  2. Yazar: KADERCAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Fotoğraf; bir anın, bir olayın ya da bir mekânın fotoğraf makinesi aracılığıyla kayıt altına alınması işlemidir. Fotoğrafçılık ise bu işi yapan kişilerin mesleğidir. Fotoğraf, yalnızca bu kayıtlarla sınırlı kalmayıp; tarihimizin, kültürümüzün ve mimari yapılarımızın yok olmasına engel olarak, en azından arşivlerde yer almalarını sağlayan önemli bir araçtır. Fotoğraf, geçmişi bugüne taşıyan ve kültürel aktarımı mümkün kılan bir belgeleme biçimidir. Bu çalışmada, kültürel hafıza bağlamında fotoğrafın işlevi ele alınmıştır. Fotoğraflar sayesinde gelenek ve göreneklerimiz, örf ve âdetlerimiz, mimari yapılarımız ve tarihimiz kalıcı hale gelir; arşivlerimizde somut birer obje olarak yer alırlar. Tez kapsamında, Kars'ta hâlen faaliyet gösteren ya da geçmişte bu işle uğraşmış olan fotoğrafçılarla görüşmeler yapılmış ve bu kişilerin arşivlerinden çeşitli karelere ulaşılmıştır. Çalışmada, fotoğrafın hem bireysel hem de toplumsal hafızayı kültürel bağlamda nasıl şekillendirdiği araştırılmıştır. Kars'ta yaşayan fotoğrafçıların görüşleri doğrultusunda, fotoğrafın geçmiş ile bugün arasında kurduğu bağ değerlendirilmiştir. Kent folkloru ve meslek folkloru perspektifinden bakıldığında, Kars'taki fotoğraflar sadece estetik veya belge niteliği taşımamakta; aynı zamanda kentteki farklı toplulukların, sosyal grupların ve meslek gruplarının kültürel pratiklerini, yaşam tarzlarını ve mesleki kimliklerini görünür kılmaktadır. Bu bağlamda, fotoğrafçılık meslek folklorunun bir parçası olarak değerlendirilebilir ve kent yaşamının kültürel sürekliliğine katkıda bulunan önemli bir alan olarak ön plana çıkmaktadır. Kars'ın zengin kültürel dokusu, tarihi çeşitliliği ve mimari zenginliği göz önünde bulundurulduğunda, fotoğrafın yalnızca bir görüntü değil; aynı zamanda bir duygu, bir zaman ve bir mekân taşıyıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, Kars'ta çekilen fotoğraflar hem bireysel hem de toplumsal açıdan kültürel hafızanın yapıtaşı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photography is the process of capturing a moment, an event, or a place through a camera. Photography as a profession refers to the individuals who carry out this activity. Photography is not limited to these recordings; it also serves as an important tool that prevents the loss of our history, culture, and architectural heritage, ensuring that they are preserved, at least in archives. It is a form of documentation that conveys the past to the present and enables cultural transmission. In this study, the function of photography is examined within the context of cultural memure. Through photographs, our traditions, customs, architectural structures, and history are preserved and represented as tangible objects in our archives. As part of the thesis, interviews were conducted with photographers in Kars who are currently active or have previously worked in this field, and various images from their archives were analyzed. The study investigates how photography shapes both individual and collective memory within a cultural context. From the perspectives of urban folklore and occupational folklore, the photographs in Kars do not merely possess aesthetic or documentary value; they also make visible the cultural practices, lifestyles, and professional identities of different communities, social groups, and occupational groups within the city. In this sense, photography can be considered part of occupational folklore and emerges as an important field that contributes to the cultural continuity of urban life. Considering Kars's rich cultural texture, historical diversity, and architectural wealth, it can be concluded that photography is not only a visual medium but also a carrier of emotion, time, and place. Accordingly, the photographs taken in Kars are evaluated as building blocks of cultural memory at both individual and collective levels.