Modern insan haklarına postmodern eleştiriler
Postmodern critiques of modern human rights
  1. Tez No: 983010
  2. Yazar: CEREN TOPALOĞLU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, modern insan haklarına yöneltilen postmodern eleştirileri felsefi bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, modern insan haklarının kökeni ve gelişim süreci, özellikle doğal haklar kuramı çerçevesinde ele alınacaktır. Böylece insan haklarının modern dönemde nasıl kavramsallaştırıldığı ve meşruiyetini hangi felsefi temellerden aldığı tartışılacaktır. Ardından postmodern dönemde ortaya çıkan insan haklarının teori ve pratik uyumsuzluğu, evrensellik iddiası, bireycilik, büyük anlatı ve feminist eleştiriler gibi gibi çeşitli eleştiriler ve sorgulamalar açıklanacaktır. Bu bağlamda, insan haklarının felsefi kavrayışı ortaya konduktan sonra, Alain Badiou, Hannah Arendt, Costas Douzinas ve Seyla Benhabib'in yaklaşımları ayrıntılı olarak değerlendirilecektir. Badiou'nun Lacancı psikanaliz ve kötülük kavrayışıyla temellendirdiği eleştirisi, Arendt'in“haklara sahip olma hakkı”formülasyonu, Douzinas'ın hakların politik işlevine dair çözümlemeleri ve Benhabib'in evrenselcilik ile Arendt'ten ilhamla geliştirdiği "haklara sahip olma hakkı'' yorumu incelenecektir. Bu tartışmalar, insan haklarının felsefi düzlemde yalnızca hukuksal ya da politik bir kategori değil, aynı zamanda hakların anlamı, insanın neliği ve evrensel değerlerin kavrayışlarıyla ilişkili daha geniş bir problem olarak ele alınabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, tez, modern insan haklarının tarihsel ve kuramsal temelleriyle postmodern dönemde karşılaştığı eleştiriler arasındaki gerilimi açığa çıkarmayı, böylece insan hakları düşüncesini felsefi bağlamda yeniden değerlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the postmodern critiques directed at modern human rights from a philosophical perspective. In the first chapter, the origins and development of modern human rights will be addressed, particularly within the framework of natural rights theory. In this way, the discussion will focus on how human rights were conceptualized in the modern period and on which philosophical foundations they derived their legitimacy. In the second chapter, various critiques and questionings that emerged in the postmodern period -such as the dissonance between theory and practice of human rights, the claim of universality, individualism, grand narrative, and feminist critiques- will be explained. In this context, after presenting the philosophical understanding of human rights, the approaches of Alain Badiou, Hannah Arendt, Costas Douzinas, and Seyla Benhabib will be examined in detail in the third chapter. Badiou's critique grounded in Lacanian psychoanalysis and the conception of evil, Arendt's formulation of the“right to have rights,”Douzinas's analyses of the political function of rights, and Benhabib's framework interpretation of the“right to have rights,”developed through universalism and inspired by Arendt, will be explained. These discussions demonstrate that human rights can be considered on a philosophical level not only as a legal or political category but also as a broader problem related to the meaning of rights, the essence of the human being, and the understanding of universal values. In conclusion, the thesis aims to reveal the tension between the historical and theoretical foundations of modern human rights and the critiques they encounter in the postmodern period, thereby seeking to reconsider the idea of human rights within a philosophical context.