Cizre (Şırnak-Türkiye) ornitofaunası
Orni̇thofauna of Ci̇zre (Şirnak-Türki̇ye)
- Tez No: 983020
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR ADIZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Cizre ilçe sınırları içindeki kuş türlerini tespit etmektir. 13 aylık saha araştırmaları neticesinde 18 Ordo içerisinde yer alan 39 Familia'a ait 128 kuş taksonu saptanmıştır. Bu kuş taksonlarından 127'si tür ve 1'i alttürdür. IUCN kategorilerine göre çalışma sahasında tespit edilen kuş statüleri;1 tür Tehlike Altında (EN-Endangered), 2 tür Hassas (VU-Vulnerable), 3 türTehlikeye Yakın (NT-Near Threatened), 120 tür Asgari Endişe (LC-Least Concern) ve 2 kuş türü kapsamda değildir. BERN'e göre 85 tür Ek liste II'de, 33 tür Ek liste III'te ve 10 tür ise liste kapsamına girmemektedir. MAKK'a göre yapılan karşılaştırmada sahada saptanan kuşlardan 22'si Ek liste I'de, 17'si Ek liste II'de ve 89'u liste kapsamı dışıdır. CITES'e göre saptanan kuş türlerinin 18'i Ek liste II'de bulunurken, geriye kalan 110 tür listenin kapsamı dışındadır. Sahada bulunan kuşların mevsimsel statüsüne göre değerlendirilmesi yapıldığında 11 türün T, 54 türün Y ve 56 kuş türünün YZ ve 7 kuş türünün ise KZ olduğu görüldü. Y ve YZ olan türler çalışma sahasında veya etrafında üreyen kuş türleridir. Bunun toplamında 110 tür Cizre'de üremektedir. Bu gözlenen türlerin %86'sını oluşturmaktadır. Bu tespit, Cizre'nin kuşların üreme ve barınma açısından önemini gösterir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify bird species within the borders of Cizre district. As a result of 13 months of field research, 128 bird taxa belonging to 39 families within 18 orders were identified. Of these bird taxa, 127 are species and 1 is a subspecies. According to IUCN categories, the statuses of birds identified in the study area are as follows: 1 species Endangered (EN), 2 species Vulnerable (VU), 3 species Near Threatened (NT), 120 species Least Concern (LC), and 2 bird species are not included in the scope. According to BERN, 85 species are listed in Appendix II, 33 species are listed in Appendix III, and 10 species are not listed. According to the comparison made according to MAKK, 22 of the birds identified in the field are listed in Appendix I, 17 are listed in Appendix II, and 89 are not listed. According to CITES, 18 of the identified bird species are listed in Appendix II, while the remaining 110 species are outside the scope of the list. When the birds found in the field were evaluated according to their seasonal status, 11 species were found to be T, 54 species were Y, 56 bird species were YZ, and 7 bird species were KZ. Y and YZ species are bird species that breed in or around the study area. In total, 110 species breed in Cizre. This constitutes 86% of the observed species. This finding demonstrates the importance of birds found in Cizre in terms of breeding.