Türk ve İran işaret dillerinin karşılaştırmalı el şekilleri incelemesi
A comparative study of handshapes of Turkish and Iranian sign languages
- Tez No: 983039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Eastern Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
İşaret dilleri, kendine özgü görsel-uzamsal yapıları ile sesli dillerden farklı fonetik özellikler sergileyen doğal diller olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Türk İşaret Dili (TİD) ile İran İşaret Dili'nin (ZEI) fonetik yapıları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada, Türk ve İran İşaret Dillerine ait bazı fonetik bileşenler, işaret diline özgü yapısal unsurlar dikkate alınarak tipolojik bir yaklaşımla incelenmiştir. Veri toplama aşamasında özgün dil örnekleri kullanılmış; nitel analiz yöntemi ile fonetik yapıların benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuştur. Çalışma, işaret dillerinin evrensel ve kültürel açıdan özgün fonetik ve morfolojik özelliklerini anlamaya katkıda bulunmakta ve işaret dili eğitimi, çevirmenliği ile dilbilim araştırmaları için önemli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sign languages are recognized as natural languages that, with their unique visual-spatial structures, exhibit phonetic features distinct from spoken languages. In this study, the phonetic structures of Turkish Sign Language (TİD) and Iranian Sign Language (ZEI) are examined comparatively. In the research, certain phonetıc components of Turkish and Iranian Sign Languages were analyzed using a typological approach, taking into account structural elements specific to sign languages. Original language samples were used during the data collection phase, and the similarities and differences in phonetic structures were revealed through qualitative analysis. This study contributes to understanding the universal and culturally unique morphological features of sign languages and provides an important resource for sign language education, interpreting, and linguistic research.