Realist yaklaşım ve sosyal Darwinizm
Realist approach and social Darwinism
- Tez No: 983078
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT BURÇ AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Realist yaklaşım, dünya siyasetine yönelik açıklama getiren temel uluslararası ilişkiler teorilerinin başında gelmektedir. Realist yaklaşıma göre, uluslararası siyaset ancak devletler arasındaki güç mücadelesine odaklanılarak anlaşılabilir. Devletler sürekli olarak çıkarlarını tespit edip tanımlamakta ve bu çıkarlara erişebilmek için de birbirlerine karşı bir güç mücadelesi içine girmektedirler. Bu durum, uluslararası siyasetin deyim yerindeyse adeta bir gladyatör arenası gibi algılanmasına sebep olmaktadır. Realist yaklaşımın güç ve çıkara dayalı politikaya bu kadar çok vurgu yapması Sosyal Darwinizm düşüncesindeki“güçlünün hayatta kalması”ilkesiyle benzerlik içermektedir. Her iki düşünce yaklaşımı da temelde güç ve çıkara dayalı bir hareket tarzının uygulanmasını savunur ve amaçlar. Realist yaklaşıma göre devletler varlıklarını ve egemenliklerini devam ettirebilmek için güçlü olmak zorundadır. Aksi takdirde çıkarlarına erişemez ve diğer devlet veya devletler tarafından kuvvet-güç kullanma yoluyla egemenliğine ve varlığına son verilebilir. Zira uluslararası siyasette durmaksızın devam eden bir rekabet vardır. Sosyal Darwinizm düşüncesinde ise aynı durum sadece farklı boyuttan ve kavramlar üzerinden dile getirilir; doğada sürekli bir mücadele ve rekabet vardır ve bu mücadeleyi de yalnızca güçlü olan milletler kazanmakta ve varlıklarını devam ettirmektedir. Sosyal Darwinizm de görünen amaç, farklı milletler -veya soylar- arasında güçlü olanın hayatta kalması gibi görünse de altta yatan gerçek amaç bundan farklıdır; gerçek amaç mücadele edebilmek ve savaşabilmek için hayatta kalmanın kaçınılamaz bir zorunluluk olmasıdır. Güç elde edemeyen zayıf devletler nasıl ki uluslararası siyasetten siliniyorsa zayıf olan milletlerde yaşam sahnesinden güçlü olanlar tarafından silinirler. Özetlemek gerekirse Realist yaklaşımda güç bir araç olarak algılanırken, Sosyal Darwinizm de ise güç bir amaç olarak algılanır. Bu çalışmada bahsi geçen iki düşünce ekolünün kavramsal bir değerlendirmesi yapılmıştır. Her iki düşünce ekolündeki benzerlikler, farklılıklar ve çağrışımları aynı olan kavramlar tespit edilmiş ve birbirleriyle karşılaştırması yapılarak her iki düşünce yaklaşımının da aynı şeyleri farklı boyut ve kavramlar üzerinden açıkladıkları gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The realist approach is one of the fundamental international relations theories that explain world politics. According to the realist approach, international politics can only be understood by focusing on the power struggle between states. States constantly identify and define their interests and engage in a power struggle against each other to achieve these interests. This situation causes international politics to be perceived as a gladiatorial arena. The realist approach's emphasis on power and interest-based policies bears a resemblance to the principle of“survival of the fittest”in Social Darwinism. Both approaches fundamentally advocate and aim for a course of action based on power and interest. According to the realist approach, states must be strong to maintain their existence and sovereignty. Otherwise, they cannot achieve their interests, and their sovereignty and existence may be abolished by another state or states through the use of force. This is because there is a constant competition in international politics. In Social Darwinism, the same situation is expressed, only from different dimensions and concepts; There is constant struggle and competition in nature, and only the strongest nations win and survive in this struggle. While the apparent goal in Social Darwinism appears to be the survival of the strongest among different nations -or races- the true underlying purpose is different; survival is an inescapable necessity for the ability to struggle and fight. Just as weak states that fail to gain power are erased from international politics, weak nations are also erased from the stage of life by the stronger. In summary, while power is perceived as a means in the Realist approach, power is perceived as a goal in Social Darwinism. This study provides a conceptual assessment of the two schools of thought mentioned. The similarities, differences, and concepts with similar connotations in both schools of thought are identified, and a comparison is made to demonstrate that both approaches explain the same concepts through different dimensions and concepts.