Medeni usul hukuku açısından katılma alacağı talepli davalar
Cases with participation claims in terms of civil procedure law
  1. Tez No: 983082
  2. Yazar: SENA NALBANT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SERHAT KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Medeni usul hukuku, maddi hukuk ile taraflara getirilen hak ve yükümlülüklerin yerine getirilmesini amaçlamak suretiyle maddi hukuka hizmet etmektedir. Mal rejimi davalarında, başta Türk Medeni Kanunu'nda ayrıca düzenlenen usul hukuku kuralları olmak üzere, usul hukuku bakımından önem arz eden yetki, yargılama usulü, ispat, geçici hukuki korumalar gibi pek çok husus bulunmaktadır. Çalışmamızda mal rejimi davalarından katılma alacağı talepli davalar, medeni usul hukuku bakımından incelenmiş, dava türünün usul hukuku bakımından taşıdığı özelliklerin, yargılamaya hâkim ilkeler de göz önünde bulundurularak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Katılma alacağı talepli davalara ilişkin Türk Medeni Kanunu'nda ayrıca usul hükümlerine yer verilmiş olması ve özellikle bu dava türünde uygulanacak usul ilkelerine ilişkin tartışmalar, bu davalara usul hukuku açından bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşımı gerekli kılmaktadır. Nitekim, uygulamada çok sık görülen bir dava türü olmakla birlikte, öğretideki görüşler ve yargı kararları arasında ve yargı kararlarının kendi içerisinde pek çok konuda bir birlik olmaması açısından da bu davaların usul hukuku yönünden ayrıca ele alınması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil procedural law serves the material law by aiming to ensure the fulfillment of rights and obligations imposed on the parties. In cases with participation claims, there are many aspects of procedural law that are significant, such as jurisdiction, procedural rules specifically regulated in the Turkish Civil Code, demonstration, temporary legal protection, among others. In our study, cases with participation claims have been examined in terms of civil procedural law, aiming to identify the characteristics of this type of case in procedural law, considering the guiding principles of adjudication. The fact that the Turkish Civil Code also includes procedural provisions regarding claims for participation in accrued gains, and especially the discussions regarding procedural principles to be applied in this type of case, necessitate a comprehensive approach to these cases from the perspective of procedural law. Moreover, despite being a very common type of case in practice, the lack of unanimity among doctrine and judicial decisions and also among judicial decisions themselves, underscores the importance of addressing these cases in terms of procedural law.