The Investigation on SOD, GSH-Px, CAT activities and LPO levels variations in some fusarium species depend on growth medium
Bazı fusarium türlerinde büyüme ortamlarına bağlı olarak SOD, CAT, GSH-Px aktivitelerinin ve LPO düzey değişimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 98312
  2. Yazar: HÜLYA AYAR KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEMAN TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ill ÖZET Aerobik flimantous fungus olan Fusarium equiseti 28 °C ve 100 rpm de inkübe edilerek zamana bağımlı SOD, CAT, GSH-Px aktiviteleri ve LPO düzeylerinin değişimi incelendi. F.acuminatum; karbon kaynağı olarak glikoz, maltoz, sakkaroz ve gliserinin değişen konsantrasyonlarını (3-25 g/l) içeren büyüme ortamında 28 °C ve 100 rpm de kültive edilerek zamana bağımlı SOD, CAT, GSH- Px aktiviteleri ve LPO düzeylerinin değişimi incelendi. Karbon kaynağı olarak 15 g/l Gliserin içeren büyüme ortamında en iyi SOD, CAT, GSH-Px aktiviteleri sırasıyla 32.49 U/mg; 86.3 U/mg; 0.74 U/mg; LPO düzeyi ise 1.92 nmol MDA/ gr yaş ağırlık olarak belirlendi. Bu işlemler, 15 g/l Gliserin içeren büyüme ortamında; Pepton, Glisin. Yeast ekstrakt ve Üre gibi azot kaynaklarının değişen konsantrasyonlarında (1-35 g'l) tekrarlandı. En iyi sonuçlar; 15g/l Üre varlığında SOD, 112.59 IU/mg; CAT, 225.36 U/mg; GSHPx, 1.39 U/mg ve LPO, 0.92 nmol MDA/ gr yaş ağırlık olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT The variations of SOD. CAT, GSH-Px activities and LPO levels in F. acuminatum, an aerobic filamentous fungus, were investigated depend on the time. Fungus was cultivated in growing medium containing of glucose, maltose, saccarose and glycerol in 3-25 gr/1 concentration ranges as carbon source, at 28 °C and 100 rpm. The highest SOD, CAT, GSH-Px activities for the growing medium containing 15 g/1 glycerol were observed as 32.49 U/mg, 86.3 U/mg, 0.74 U/mg respectively. On the other hand. LPO level was 1.92 nmol MDA/gr wet weight. Antioxidant enzyme activities and LPO levels were investigated again in the various concentration ranges (1-35 g/1) of peptone, glycine, yeast extract and urea as nitrogen source in the growing medium containing 15 g/1 glycerol. The best results were determinate in 15 g/lt urea as SOD. CAT, GSH-Px 112,59 IU/mg, 225.36IU/mg. 1.39 U/mg respectively and LPO levels was 0.92 nmol MDA /gr wet weight.