Effects of the various auditory cues in action games on player's behavior
Aksıyon oyunlarındakı çeşıtlı ışıtsel ıpuçlarının oyuncunun davranışına etkılerı
- Tez No: 983144
- Danışmanlar: PROF. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Sıklıkla göz ardı edilse de, ses, özellikle aksiyon oyunlarında, oyuncuları davranış ve karar verme açısından etkilemede önemli bir rol oynadığı video oyunlarında kritik bir unsurdur. Bu tez, ünlü aksiyon oyunu PlayerUnknown's Battlegrounds'da (PUBG) işitsel ipuçlarının oyuncuların davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Sesin esneklik, dikkat ve tutum olmak üzere üç temel davranış özelliğini nasıl etkilediğini incelemektedir. Bunu başarmak için, bir grup gönüllü oyuncu, oyunu hem sessiz hem de sesli oynayacakları bir oyun oturumuna katılacaktır. Deney sırasında oyuncuların tepkileri kamerayla kaydedilecek ve sonunda katılımcılar oturum sonrası bir anket dolduracaktır. Kaydedilen veriler ve anketin birleşimi, sesin oyuncuların oyunla etkileşimini ve katılımını nasıl etkilediğine dair ayrıntılı bir analiz sunmaktadır. Sonuçlar, işitsel ipuçlarının oyuncuların farklı koşullara uyum sağlama, oyun içi olaylara dikkatlerini verme ve oyun deneyimiyle daha güçlü bir duygusal bağ kurma kapasitelerini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Analiz, aksiyon oyunlarında ses tasarımının önemli rolünü ve oyun tasarımı, etkileşimli içerik ve öğrenme simülasyonları üzerindeki büyük etkisini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sesin oyuncu davranışını nasıl etkilediğine dair kanıta dayalı bulgular sunarak ve video oyunlarının ilgi çekiciliğini artırmak için faydalı önerilerde bulunarak, büyüyen oyun tasarımı sektörüne hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Even though it's often overlooked, Sound is a critical aspect in video games especially in action games where it plays an important role in influencing players in terms of behavior and decision making. This thesis investigates the impact of auditory cues on players' behavior in the famous action game PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG). Precisely, it examines how sound affects three principal behavioral characteristics: flexibility, attention, and attitude. To accomplish this, a group of volunteer players will take part in a gameplay session, where they will play the game without and with sound. During the experiment there will be camera recording players' reactions and by the end they will complete a post -session questionnaire. The combination between the recorded data and survey offers a detailed analysis of how sound affects players' engagement and interaction with the game. The result shows that auditory cues remarkably boost players' capacity to adjust to different circumstances, remain attention on in-game events, and elaborate a higher emotional link to the gaming experience. The analysis points out the significant role of sound design in action games and its vast impact on game design, interactive content, and learning simulations. This study serves the growing sector of game design by providing evidence-based findings into how sound affects player behavior, by giving useful recommendations to improve the engaging ability of video games.