Elveda Rumeli dizisindeki halk kültürü unsurları
Elements of folk culture in Elveda Rumeli series
- Tez No: 983170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (folklor) Bilim Dalı
Özet
Halk kültürü, toplumların ortak yaşantısını, kültürel ve tarihî geçmişini yansıtan bir yapıdır. Modern çağ, halk kültürü unsurlarının yeniden yaratımı ve aktarımını sözlü ve yazılı geleneğin içerisinden çekip alarak çeşitli ortamlara taşımıştır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz herkesin ulaşabildiği ve hızlı bir biçimde tükettiği televizyon dizileri ve sinema filmleri olmuştur. Bu çalışma kültür aktarımının taşındığı yeni boyut özelinde tarihî ve kültürel derinliği fazlasıyla bulunan Elveda Rumeli dizisinde yer alan halk kültürü unsurlarını tespit ederek kültürel aktarımdaki rolünü incelemektedir. Çalışmanın konusu Balkan sahasında çekilen televizyon dizileri ile sınırlandırılmıştır. Ardından tespit edilen diğer dizilere kıyasla bölüm sayısı ve halk kültürü unsurlarının fazla olması sebebiyle Elveda Rumeli dizisi seçilmiştir. Böylece çalışmanın kapsamı daraltılmıştır. Bu çalışmanın amacı genelde modern çağ ile gelişen ve değişen kültür aktarımını özelde ise televizyon dizileri üzerinden gerçekleştirilen kültür aktarımını halk bilimci bakış açısıyla değerlendirmektir. Günümüzde kitle iletişim araçlarının bireyler üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulduğunda televizyon dizileri ve sinema filmleri gibi medya ürünlerinin kültür unsurlarının yaratım ve aktarımı konusunda oldukça işlevsel olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle halk biliminin inceleme alanı yalnızca sözlü ve yazılı ürünlerle sınırlandırmak yerine medya ve folklor ilişkisi bağlamında görsel-işitsel ortamlarda da halk bilgisi unsurlarının nasıl kullanıldığını değerlendirmenin faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışma için seçilen dizide yer verilen unsurların yeniden yaratım ve aktarım süreci işlevsel kuram bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk culture is a structure that reflects the shared experiences, as well as the cultural and historical background, of societies. The modern era has transferred the recreation and transmission of folk culture elements from oral and written traditions to various new mediums. One of these mediums is undoubtedly television series and films, which are easily accessible to everyone and rapidly consumed. This study examines the new dimension of cultural transmission through the case of the TV series Elveda Rumeli. The main aim of the study is to evaluate, from a folkloristic perspective, the transmission of culture that has evolved and transformed in the modern age—specifically, the transmission realized through television series. Considering the influence of mass media on individuals today, it can be stated that media products such as television series and films play a highly functional role in the creation and dissemination of cultural elements. Therefore, rather than limiting the scope of folklore studies solely to oral and written products, it is considered beneficial to examine how elements of folk knowledge are utilized in audiovisual media within the context of the relationship between media and folklore. In this regard, the process of recreation and transmission of the cultural elements presented in the selected series has been analyzed within the framework of the functional theory.