İdyma'daki Hellenistik dönem oda mezarı
The Hellenistic chamber tomb in Idyma
  1. Tez No: 190710
  2. Yazar: MEHMET GÜRBÜZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAAN İREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
dyma'daki oda mezarı 2001 yılında Akyaka Belediyesi'nin altyapıçalışmaları sırasında rastlantı sonucunda keşfedilmiştir. Mezar dyma'da günümüzekadar soyulmadan ele geçen ilk ve tek örnektir. dyma'daki oda mezarı 3x2 mölçülerindedir. Duvarları rektagonal taşlardan örülüdür ve duvarları sıvasızdır. Doğalkesme taşlardan yalancı tonoz tekniğinde yapılmıştır. Mezar odasının üstütümülüslerdeki gibi yığma toprak ile kapatılmıştır. Tek bir mezar odasındanoluşmakta ve odanın üç tarafında ölülerin ve sunuların konulduğu klineler yeralmaktadır. Mezarın kuzey duvarında bir niş yer almaktadır. Mezarda dromos yoktur,mezar odasından bir kapı ile dışarı açılmaktadır. Mezar girişinin sağ yanındaki bloktaş üzerinde .Ö. 166'ya ait bir yazıt bulunmaktadır. Yazıtta, ?Eudoros'un kızıSymbra'lı sevgili Menias, elveda? yazmaktadır. Mezarın benzer örnekleri Karia'da,Kappadokia'da, Aiolis'te ve Phrygia'da görülmektedir. Mezardan yedi farklı insanaait iskeletler ele geçmiştir. Günümüzde Muğla Müzesi'nde sergilenmekte olan mezarbuluntuları içerisinde, zengin süslemelere sahip pişmiş toprak kandiller, torba dipliunguentariumlar, tek kulplu testicikler, kaseler; torba dipli cam şişeler; bronz kilitparçaları, sporcuların vücutlarındaki yağları temizlemek için kullandıkları strigilisler,diskler, bir adet çivi; altın bir küpe, gümüş ve bronz sikkeler yer almaktadır.Kandillerin en erken örnekleri .Ö. 166'ya, en geç örnekleri ise .S. erken 3. yy.atarihlidir. Bulunan unguentariumların tamamı .S. 1. yy.a ait torba dipli tiplerdir. Tekkulplu testicikler içerisinde .S. 1-3. yy.a tarihli örnekler yer almaktadır. Kaseler .S.1. yy.ın yaygın kaplarıdır. Torba dipli cam şişeler Roma döneminin yaygın mezarbuluntularındandır ve .S. 1-3. yy. arasındaki örnekler bulunmaktadır. Bronz eserlerHellenistik ve Roma dönemi oda mezarlarında sıkça görülen buluntugruplarındandır. Sikkeler içerisinde .Ö. 166 ve .S. 1 yy.ın ilk yarısına tarihliRhodos sikkeleri ve Traianus sikkeleri yer almaktadır. Mezarda toplam dokuzkontekst bulunmaktadır. Mezarın yapım tarihi .Ö. 166, son kullanım tarihi .S. erken3. yy.dır. Bu da mezarın yaklaşık 500 yıllık dönem içerisinde farklı zamanlarda en azdokuz kez kullanıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The chamber tomb in Idyma was found fortuitously during the infrastructureworks by the Akyaka Municipality in 2001. This is the unique chamber tomb foundin Idyma which had never been rifled. Dimensions of the tomb are 3x2 meters. Themasonry is rectangular and there is no any wall plaster. It was build with the ashlarsstone work technique and its roof is vaulted shaped. Over the chamber tomb wascovered by the soil like the tumulus. The tomb consists of just one chamber and atthe three sides of the tomb there are clines where the corpses and the grave offeringswere placed. North wall of the tomb includes a niche. It has no a dromos and insteadof it there is a gate. The rectangular stone which is the right side of the door anddated 166 BC was inscribed: ?Dear Menias from Symbra (Symbris?), daughter ofEudoros, farewell?. Similar examples of the tomb appear in Cappadocia, Aeolis andPhrygia. Seven different human skeletons were found in it. Findings of the tombswhich are now exhibiting in the Museum of Muğla include terracotta lamps with thefine decorations, bulbous unguentaria, one handled jugs, bowls; glass bottles shapedbulbous, bronze pieces of a lock, bronze strigilis that were used for the cleaning bythe athletes at the ancient times, bronze discs, a bronze nail; a golden earring, silverand bronze coins. The earliest examples of the lamps are dated 166 BC; latest?s ofthem are of early third century AD. All of the unguentaria are bulbous and dated firstcentury AD. One handled jugs distributed from first century to third century AD.Bowls are popular shapes of the first century AD. The glass bottles are typicalofferings of Roman period and include types dated between first and third centuryAD. The bronze findings frequently found in chamber tombs of the Hellenistic andRoman periods. The coins contain Rhodian coins which dated 166 BC and first halfof the first century AD and Trajan coins. There are nine contexts in the chambertomb. The tomb was constructed 166 BC; last usage date of the tomb is early thirdcentury AD. This shows that the tomb used to burial at least nine times during the500 years.