Pseudomonas aeruginosa izolatlarında imipenem ve meropenem duyarlılığının alternatif yöntem ile erken tespiti
Early detection of imipenem and meropenem susceptibility inPseudomonas aeruginosa isolates by an alternative method
  1. Tez No: 983234
  2. Yazar: ELİF ERKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Pseudomonas aeruginosa çeşitli enfeksiyonlara neden olabilen fırsatçı patojen bir mikroorganizmadır. Enfeksiyonlarla mücadelede, klinisyenlerin uygun antibiyotik seçimleri yapabilmeleri açısından antibiyotik duyarlılık testlerinin önemi büyüktür. Standart antibiyotik duyarlılık yöntemleri bulunmakla birlikte, yeni alternatif yöntem arayışları da devam etmektedir. Çalışmamızda; resazurin mikroplak yöntemi kullanılarak P. aeruginosa izolatlarında, imipenem ve meropenem antibiyotik duyarlılıklarının erken tespit edilebilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamıza çeşitli örneklerden izole edilen toplam 122 adet P. aeruginosa izolatı dahil edilmiştir. Bu izolatların imipenem ve meropenem minimum inhibitör konsantrasyonu sonuçları resazurin mikroplak yöntemi ile araştırılmış ve bu sonuçlar standart yöntem olarak kullanılan mikrodilüsyon yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen izolatların resazurin mikroplak sonuçları ile mikrodilüsyon sonuçları değerlendirildiğinde imipenem için temel uyum %45,9, kategorik uyum %85,2, çok büyük uyumsuzluk %60,8 ve büyük uyumsuzluk %1; meropenem için temel uyum %91,8, kategorik uyum %93,4, çok büyük uyumsuzluk %7,6, büyük uyumsuzluk %0,9 ve küçük uyumsuzluk %3,2 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre çalışmaya dahil edilen P. aeruginosa izolatlarında imipenem için temel uyum oranının düşük ve çok büyük uyumsuzluğun yüksek olduğu düşünülmektedir. Aynı izolatlar da meropenem için resazurin mikroplak yönteminin onuncu saatte sonuç alabilme potansiyeli bulunduğu düşünülmektedir. Özellikle çok sayıda dirençli izolatın dahil edildiği ve farklı optimizasyon koşullarının denendiği yeni çalışmaların yapılması yöntemin güvenilirliğinin anlaşılmasında faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is an opportunistic pathogen capable of causing a wide range of infections. Antibiotic susceptibility testing plays a critical role in guiding clinicians to select appropriate therapeutic agents in the management of these infections. Although standard susceptibility testing methods are available, studies exploring alternative approaches continue. In this study, we aimed to achieve early detection of imipenem and meropenem susceptibility in P. aeruginosa isolates using the resazurin microplate method. A total of 122 P. aeruginosa isolates obtained from various clinical specimens were included in the study. Minimum inhibitory concentration values for imipenem and meropenem were determined using the resazurin microplate method, and the results were compared with those obtained by the standard microdilution method. When the resazurin microplate results were evaluated alongside the microdilution results, for imipenem, essential agreement was 45.9%, categorical agreement 85.2%, very major error 60.8%, and major error 1%. For meropenem, essential agreement was 91.8%, categorical agreement 93.4%, very major error 7.6%, major error 0.9%, and minor error 3.2%. These findings indicate that, for the P. aeruginosa isolates included in the study, the essential agreement for imipenem was low and the very major error rate was high. For the same isolates, the resazurin microplate method appeared to have the potential to provide meropenem susceptibility results by the tenth hour. Conducting studies that incorporate a large number of resistant isolates and various optimization parameters will be helpful in further understanding and confirming the reliability of the method.