Matematik öğretmen adaylarının temsil, ilişkilendirme ve modelleme becerilerinin RBC+C teorisi kapsamında incelenmesi
An examination of prospective mathematics teachers representation, relation and modeling skills within the framework of the RBC+C theory
- Tez No: 983262
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Matematik eğitimine baktığımızda karşılaşılan gerçek yaşam durumlarının çözümüne yönelik matematiksel ilişkilendirme, temsil, modelleme becerilerinin süreç içerisinde önemli bir yer aldığı görülmektedir. Araştırmanın amacı öğretmen adaylarının temsil, ilişkilendirme ve modelleme becerilerinin matematiksel soyutlama kapsamında incelenmesidir. Araştırma kapsamında öğretmen adaylarının temsil, ilişkilendirme ve modelleme becerilerinin RBC+C Teorisi kapsamında ortaya koyulması ve soyutlama basamaklarının süreçte kullanımı incelenmiştir. Araştırma Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde eğitim gören son sınıf ilköğretim matematik öğretmen adayları ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak için Caddede Park Yeri Modelleme Problemi ile birlikte verilen İlişkilendirme ve Temsil Becerileri Tespit Anketi ve Matematiksel Soyutlama Anketi kullanılmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde betimsel desende yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre matematik öğretmen adaylarının temsil, ilişkilendirme ve modelleme kapsamında izlediği süreç soyutlama modeli olan RBC+C modelinin basamaklarını oluşturmaktadır. Problem durumunun çözümünde ortaya çıkan analizler, verilen bilgilerin tespit edilmesi, ilişkilendirilerek yeniden yorumlanması ve temsil edilmesi, problem durumuna uyarlanması ve çözümün kullanılabilir hale getirilmesinde ilişkilendirme, temsil ve modelleme süreçleri aktif olarak kullanılırken aynı zamanda soyutlama modeli olan RBC+C modelinin basamaklarını da oluşturmaktadır. Öğretmen adayları, matematiksel soyutlamanın basamaklarına ilişkin doğrudan bir bilgiye sahip olmamalarına rağmen, bu basamakları uygulamalı olarak gerçekleştirebilmektedirler. Ancak soyutlama kavramına yönelik yaptıkları yorumlar incelendiğinde, bu yorumların büyük ölçüde kavramın onlarda uyandırdığı kişisel çağrışımlara dayandığı, basamaklara ilişkin yapısal veya kuramsal unsurlara yeterince yer verilmediği görülmektedir. Çalışma kapsamında matematik öğretmen adaylarının temsil, ilişkilendirme ve modelleme sürecinde ortaya koymuş olduğu durumlara baktığımızda matematiksel soyutlamada RBC+C modeli basamaklarıyla örtüştüğü görülmektedir. Bu durumda söz edilen temsil, ilişkilendirme ve modelleme becerilerinin RBC+C Teorisi ile bağlantılı ve ilişkili olduğu sonucuna varılır. Matematik öğretmen adaylarının matematiksel soyutlamayı, soyutlamanın basamaklarını tanımaya yönelik içerik ve çalışmalara yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
When examining mathematics education, it is evident that mathematical reasoning, representation, and modeling skills play a significant role in the process of solving real-life situations. The aim of the research is to examine prospective teachers' representation, relating, and modeling skills within the scope of mathematical abstraction. Within the scope of the research, the presentation of prospective teachers' representation, relating, and modeling skills within the scope of RBC+C Theory and the use of abstraction steps in the process were examined. The research was conducted with final-year primary school mathematics teacher candidates studying at Necmettin Erbakan University in Konya. To collect data for the research, the Association and Representation Skills Identification Questionnaire and the Mathematical Abstraction Questionnaire, provided along with the Street Parking Space Modeling Problem, were used. This study was conducted within the framework of a qualitative research approach using a descriptive design. According to the findings, the process followed by mathematics teacher candidates in terms of representation, association, and modeling constitutes the steps of the RBC+C model, which is an abstraction model. The analyses that emerge in solving the problem situation, identifying the given information, reinterpreting and representing it by establishing connections, adapting it to the problem situation, and making the solution usable actively utilize the processes of connection, representation, and modeling, while also forming the steps of the RBC+C model, which is an abstraction model. Although teacher candidates do not have direct knowledge of the steps of mathematical abstraction, they are able to implement these steps in practice. However, when their interpretations of the concept of abstraction are examined, it is seen that these interpretations are largely based on the personal associations that the concept evokes in them, and that sufficient attention is not given to the structural or theoretical elements of the steps. Within the scope of this study, when we examine the Within situations presented by prospective mathematics teachers in the representation, association, and modeling process, we see that they correspond to the steps of the RBC+C model in mathematical abstraction. In this case, we conclude that the aforementioned representation, association, and modeling skills are connected and related to the RBC+C Theory. It is recommended that content and activities aimed at helping prospective mathematics teachers understand mathematical abstraction and its stages be included.