Dil eğitiminde edebiyatın kullanımına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the use of literature in language education
- Tez No: 983263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Tez önerim, edebiyatın yabancı dil olarak İngilizce (EFL) öğretiminde etkili bir pedagojik araç olarak kullanımını inceliyor. Araştırmanın temel amacı, edebiyatın dil öğrenme sürecine katkılarını ortaya koymak ve öğretmenlerin bu süreci nasıl değerlendirdiğini anlamaktır. Edebiyat, kültürel farkındalık, eleştirel düşünme ve dilsel duyarlılığın yanı sıra dil becerilerini geliştirme potansiyeline sahiptir. Ancak, birçok öğretmen ve müfredat tasarımcısı edebiyatın dil öğretimindeki rolü konusunda çekincelere sahiptir. Bu araştırma, edebiyatın EFL sınıflarında nasıl daha etkili kullanılabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Hem nicel hem de nitel veri analiz yöntemleri kullanılacak ve nicel veriler Likert ölçekli anketler aracılığıyla toplanacak ve SPSS ile analiz edilecektir. Öğrenciler ve öğretmenler arasındaki tutumları ve ilişkileri incelemek için betimsel istatistikler ve çıkarımsal analiz kullanılacaktır. Nitel veriler görüşmelerden ve açık uçlu anketlerden elde edilecek ve tema analizi yöntemi kullanılarak MAXQDA yazılımı ile analiz edilecektir. Bu araştırmanın önemi, edebiyatın yabancı dil öğretiminde nasıl daha etkili bir şekilde entegre edilebileceği ve dil öğrenme sürecine nasıl katkı sağlayabileceği konusunda öğretmenlere ve müfredat geliştiricilere pratik öneriler sunmasıdır. Çalışmanın bulguları, edebiyatın yalnızca dil becerilerini geliştirmek için bir araç olarak değil, aynı zamanda kültürel anlayış ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini gösterecektir. EFL sınıflarında edebiyatın daha geniş kabul görmesine önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
My thesis proposal examines the use of literature as an effective pedagogical tool in teaching English as a foreign language (EFL). The main purpose of the research is to reveal the contributions of literature to the language learning process and to understand how teachers evaluate this process. Literature has the potential to develop language skills as well as cultural awareness, critical thinking, and linguistic sensitivity. However, many teachers and curriculum designers have reservations about the role of literature in language teaching. This research aims to investigate how literature can be used more effectively in EFL classrooms. Both quantitative and qualitative data analysis methods will be used, and quantitative data will be collected through Likert-scale surveys and analysed with SPSS. Descriptive statistics and inferential analysis will be used to examine the attitudes and relationships between students and teachers. Qualitative data will be obtained from interviews and open-ended questionnaires and will be analysed with MAXQDA software using the theme analysis method. The significance of this research is that it offers practical suggestions to teachers and curriculum developers on how literature can be integrated more effectively in foreign language teaching and how it can contribute to the language learning process. The findings of the study will demonstrate how literature can be used not only as a tool for developing language skills but also as a tool for developing cultural understanding and critical thinking skills. It is expected to make a significant contribution to the wider acceptance of literature in EFL classrooms.