Canlılarda üreme ve gelişme ünitesinin ünite program tasarısının hazırlanması
  1. Tez No: 98329
  2. Yazar: SEVGİ KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT BATTAL, Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET CANLILARDA ÜREME VE GELİŞME ÜNİTESİNİN ÜNİTE PROGRAM TASARISININ HAZIRLANMASI Sevgi KORKUT Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanları : Yard. Doç Dr. Mustafa ÖZTÜRK : Prof. Dr. Nevzat BATTAL) Balıkesir, 2000 Bu çalışmada, Canlılarda Üreme ve Gelişme Ünitelerinin program tasarısı, Benjamin S. Bloom'un“Tam Öğrenme Modeli”esas alınarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada sırasıyla aşağıdaki işlemler gerçekleştirilmiştir. * Şubat 1998 tarih ve 2485 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan lise 3. sınıf Biyoloji dersinin üreme ve gelişme üniteleri ile ilgili program, Milli Eğitim Bakanlığının Konu ile ilgili çalışmaları ve alanla ilgili diğer kaynaklar gözden geçirilmiştir. * Ünitelerin alt başlıkları saptanmıştır. * Ünitelerin içerik analizleri yapılmıştır. * Analiz sonucunda saptanan davranışlar arasında aşamalılık ilişkileri kurulmuştur. * Ünitelerin hedef davranışlarını öğrenciye kazandırmaya yönelik, planlar hazırlanmıştır. * Ünitelerdeki hedef davranışlara ulaşılıp ulaşılmadığını saptamaya yönelik izleme testleri hazırlanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Biyoloji dersi / Biyoloji eğitimi / Program tasarısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REPRODUCTION AT THE VIGOROUS AND PREPARATION OF THE GROWTH UNIT WITH ITS PROGRAME PROJECT ORGANISM. Sevgi KORKUT Balıkesir Üniversty, Institute of Science, Department of Biology Education. Post-graduation-teases / Adulsors : Yard. Doç. Dr. Mustafa ÖZTÜRK : Prof. Dr. Nevzat BATTAL Balıkesir, 2000 In this study Reproduction at the vigorous and preparation of the rowth unit with its programe project which was prepared based on“Exactly learnig system”by Benjamin S. Bloom. Below processes was evaluated sequently at this study. Program related with reproduction & growth subjects of biology courses, third class high school, issued in official Bulletin of ministry of education dated Feb. 1998 and No: 2485, other studies of the some ministry and other sources were reviewed.. Sub-headings of both units have been determined.. Content oralysis of both units have been effectted.. Hierarchical stage relations have been formed between behaviours being determined during analysis.. Plans have been elobarated to teach target behaviours of units to the students.. Observation tests have been elobarated to learn whether target behaviours have been achieved. Key Words : Biology Course / Biology Education / Program Project m