Güvenli kent kavramı kapsamında Ürgüp örneği
The“Evolution”of security in a rural town: The example of Ürgüp
  1. Tez No: 983301
  2. Yazar: NAZMİYE MEŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET KURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Kamu Yönetimi, Urban and Regional Planning, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
Özet
Kentler; insanların içinde yaşadığı, eğlendiği, gezdiği, işe gidip geldiği kısacası kendini gerçekleştirebildikleri bir sistemdir. Bu faaliyetleri gerçekleştirebilmek içinde güvenli bir ortamın var olması gerekmektedir. Kentleşmenin artması, demografik yapının değişimi, suç oranlarının artması gibi etkenler güvenlik olgusunu değiştirebilen durumlardır. Kentlerin güvensiz hale gelmesi sonucu da yeni arayışlar ve yeni stratejiler üretme çabasına girilmiştir. Güvenli kent kavramı da bunlardan bir tanesidir. Bu çalışmada Ürgüp ilçesinin güvenli kentler kapsamında değerlendirilmesi konu alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde güvenlik konusunun ortaya çıkışı, kentsel güvenlik ve güvenlik algısı konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde güvenli kent yaklaşımının ne olduğu, parametreleri, örnek modelleri ve güvenli kent yaklaşımının uluslararası kuruluşlar ve Türkiye'deki yasal düzenlemeler başlıkları incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise araştırma alanı olan Ürgüp kentine dair genel bilgiler, analizler, bulgular ve güvenli kent parametreleri ve ölçütlerine göre durumu analiz edilmiştir. Sonuç olarak Ürgüp kentinin güvenli kent parametre ve ölçütlerine göre 'güvenli' bir kent olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çağın dönüşen koşulları göz önünde bulundurularak kentlerin güvenli olabilmesi için çözümleyici ve sürdürülebilir politikaların geliştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Cities are systems in which people live, work, socialize, travel, have leisure and ultimately realize themselves. For these activities to take place, the existence of a safe environment is essential. Factors such as the increase in urbanization, demographic change, and rising crime rates are conditions that can transform the concept of security. As cities become insecure, new searches and strategies have emerged to address these challenges, one of which is the concept of the“safe city.”This study focuses on evaluating the district of Ürgüp within the framework of safe cities. The research is structured in three sections. The first section addresses the emergence of the security issue, urban security, and the perception of security. The second section examines the safe city approach, its parameters, model examples, and its treatment by international organizations as well as within the legal regulations in Turkey. The third section presents general information, analyses, and findings regarding Ürgüp, evaluating its situation according to the parameters and criteria of the safe city approach. The study concludes that Ürgüp qualifies as a“safe”city based on these parameters and criteria. However, considering the evolving conditions of the contemporary era, it is essential to develop analytical and sustainable policies to ensure the security of cities.