Enflasyon-büyüme ilişkisinde yapısal kırılmaların analizi : Fildişi sahili örneği
Analysing structural breaks in inflation-growth relationship: The case of Côte D'ivoire
- Tez No: 983314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABREG SİNAN ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ekonometri, Economics, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
İçsel ve hatta dışsal ekonomik krizlerle sarsılan bir dünyada, enflasyon ve ekonomik büyüme tüm büyük devletlerde ele alınması gereken küresel konular haline geldi. Fildişi Sahili, Batı Afrika'nın birinci ekonomik gücü olarak, sokaklarda, hanelerde, mahallelerde, Abidjan'da ve ülkenin diğer şehirlerinde, Fildişi Sahili'ndeki enflasyon ve ekonomik büyüme davranışı hakkında ciddi bir sorgulama var. Enflasyon, özellikle mal ve hizmet fiyatlarındaki dalgalanmalar, Fildişi Sahili halkı arasında artan bir endişe yaratmakta ve bu, en çok tartışılan makroekonomik göstergelerden biridir. Bu arada, ülkenin yöneticileri yüksek ekonomik büyüme oranlarını savunuyor, bu çalışma 1970 ile 2023 yılları arasında Fildişi Sahili'nde enflasyon ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkideki yapısal kırılmaları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, enflasyon ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki üzerindeki yapısal değişikliklerin etkisini inceleyerek, bu ilişkinin etkisi hakkında halk tarafından sorulan birçok soruya cevap vermektir. Öncelikle tanımlayıcı bir analiz yaptık, ardından ARDL modelinin tahminiyle ekonometrik bir analiz gerçekleştirdik. Bu analiz, kriz yılları (1979, 1988, 1996 ve 2008) için hayali değişkenler eklenerek zenginleştirilen bir ARDL modelinin tahmin edilmesi yoluyla bir tanımlayıcı analiz ve ardından bir ekonometrik analiz yaptık. Bai-Perron yapısal kırılma testi ile belirlenen model, bu iki temel makroekonomik değişken arasında istikrarsız, asimetrik ve doğrusal olmayan bir dinamik olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, Fildişi Sahili ekonomisi iç ve dış makroekonomik şoklara karşı savunmasızdır ve kısa vadede ticaretin açılması ekonomik büyüme oranı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, kısa vadede enflasyondaki artış, duruma bağlı olarak, özellikle kriz veya siyasi istikrarsızlık dönemlerinde, yatırımı azaltarak ve satın alma gücünü olumsuz etkileyerek ekonomik faaliyeti yavaşlatabilir. Elde edilen sonuçlara dayanarak, Fildişi hükümetine, küresel krizlerin yayılma etkilerini sınırlamak, ekonomik tahmin kapasitesini güçlendirmek, enflasyonu her zaman kontrol altında tutmak için enflasyon kontrol önlemlerini sürdürmek ve tasarrufları teşvik etmek amacıyla makroekonomik güvenlik ağları (istikrar fonları, dış şoklara karşı sigorta) küresel krizlerin yayılma etkilerini sınırlamak, ekonomik tahmin kapasitesini güçlendirmek, enflasyonu her zaman kontrol altında tutmak için enflasyon kontrol önlemlerini sürdürmek, yurt içi tasarrufları teşvik etmek ve ihracatın çeşitlendirilmesi ve yerel rekabet gücünün artırılması yoluyla dış ticareti güçlendirmek.
Özet (Çeviri)
In a world shaken by endogenous and even exogenous economic crises. Inflation and economic growth have become global issues to be addressed by all major states. Côte d'Ivoire, as the leading economic power in West Africa, is witnessing serious questioning on the behaviour of inflation and economic growth in the streets, households, neighbourhoods of the Ivorian capital, and other cities in the country. Inflation, particularly the fluctuations in the prices of goods and services, is causing growing concern among the Ivorian population and is one of the most discussed macroeconomic indicators. Meanwhile, the country's leaders advocate for high economic growth rates. This study aims to analyse the structural breaks in the relationship between inflation and economic growth in Côte d'Ivoire between 1970 and 2023. The objective of this study is to examine the impact of structural changes on the relationship between inflation and economic growth in order to address the numerous questions posed by the population regarding the impact of this relationship. We first conducted a descriptive analysis, followed by an econometric analysis using an ARDL model, enriched by the addition of dummy variables for the crisis years (1979, 1988, 1996 and 2008) determined using the Bai-Perron structural break test, the model reveals an unstable, asymmetric and non-linear dynamic between these two fundamental macroeconomic variables. The results show that the Ivorian economy is vulnerable to internal and external macroeconomic shocks and that trade liberalisation has a positive effect on economic growth in the short term. On the other hand, in the short term, a rise in inflation can, depending on the context, slow down economic activity by reducing investment and negatively affecting purchasing power, particularly in times of crisis or political instability. Based on the results obtained, it is proposed that the Ivorian government develop macroeconomic safety nets (stabilisation funds, insurance against external shocks) in order to limit the contagion effects of global crises, strengthen economic forecasting capabilities, continue inflation control measures to ensure that it remains under control, stimulate domestic savings and strengthen foreign trade through export diversification and improved local competitiveness.