Sağkalımlı meme kanseri hastalarında ağrı semptomlarının yaşam kalitesine etkisinde benlik kavramının moderatör rolü
The moderator role of self-concept in the impact of pain symptoms on quality of life resilient breast cancer patients
- Tez No: 983336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI EYRENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri hem dünya genelinde hem de Türkiye'de kadınlarda en sık görülen kanser türü olup, gelişen tedavi yöntemleri sağkalım oranlarını artırmıştır. Ancak sağkalım süreci, yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal boyutlarda da çeşitli zorlukları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, yaşam kalitesini etkileyen unsurların belirlenmesi, sağkalım sürecindeki kadınların uzun vadeli iyilik hâlini desteklemek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, meme kanseri sağkalım sürecindeki kadınlarda ağrı semptomları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek ve benlik saygısının bu ilişkideki olası düzenleyici rolünü değerlendirmektir. Ayrıca, çocuk sahibi olma durumu, medeni durum, yaş grubu ve kanser türü gibi demografik değişkenlerin ağrı, benlik saygısı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya 18 yaş ve üstünde (Ort. = 43.14) 120 kadın katılmıştır. Veriler, West Haven-Yale Çok Boyutlu Ağrı Envanteri, Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği ve EORTC QLQ-BR23 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Benlik kavramı, literatürde farklı şekillerde tanımlanmış ve bireyin kendine yönelik algı, tutum ve değerlendirmelerini içeren çok boyutlu bir yapı olarak ele alınmıştır. Bu araştırmada benlik kavramının değerlendirilmesinde, bireylerin kendilerine yönelik olumlu ve olumsuz algılarını bütüncül bir şekilde yansıtabilecek bir 9 ölçüm aracına ihtiyaç duyulmuştur. Bu doğrultuda Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği tercih edilmiştir. Söz konusu ölçek, bireylerin kendilerine ilişkin olumlu ve olumsuz değerlendirmelerini ölçebilme özelliği sayesinde benlik kavramının hem destekleyici hem de sınırlayıcı yönlerini görünür kılmaktadır. Bu nedenle, çalışmada benlik kavramı Benlik Saygısı Toplam Puanı üzerinden değerlendirilmiş ve analizlere dahil edilmiştir. Bulgular, artan ağrı semptomlarının yaşam kalitesinin semptom alanı puanlarını artırması yoluyla yaşam kalitesi düzeyini olumsuz yönde etkilediğini; olumlu benlik değerlendirmelerinin ise yaşam kalitesini artırdığını göstermiştir. Bununla birlikte, benlik saygısının ağrı ile yaşam kalitesi semptom alanı arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynamadığı bulunmuştur. Sosyal destek düzeyinin yüksek olması hem benlik saygısını hem de yaşam kalitesini güçlendirmiştir. Demografik bulgulara göre, çocuk sahibi olmayan ve bekâr bireylerde ağrı düzeylerinin daha yüksek, bekârlarda ayrıca benlik saygısının daha düşük olduğu saptanmıştır. Yaş ilerledikçe ağrı düzeyleri artmakta, meme kanseri türüne göre yaşam kalitesinde farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Özellikle triple negatif meme kanseri tanısı almış bireylerde daha düşük yaşam kalitesi ve daha yoğun ağrı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, meme kanseri sağkalım sürecinde ağrı, psikolojik dayanıklılık ve sosyal faktörlerin birlikte ele alınması gerekmektedir. Mevcut çalışma, psikososyal müdahalelerin ve multidisipliner destek programlarının önemini göstermekte, gelecekteki araştırmalar için yol gösterici bir nitelik taşıdığına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women worldwide and in Türkiye, and advances in treatment methods have significantly improved survival rates. However, the survival process brings not only physical challenges but also psychological and social difficulties. Therefore, identifying the factors that affect quality of life is crucial in supporting the long-term well-being of women during the survivorship period. The aim of this study is to examine the relationship between pain symptoms and quality of life in women during breast cancer survivorship, and to evaluate the potential moderating role of self-esteem in this relationship. In addition, the effects of demographic variables such as having children, marital status, age group, and cancer type on pain, self-esteem, and quality of life were investigated. The study included 120 women aged 18 and above (M = 43.14). Data were collected using the West Haven- Yale Multidimensional Pain Inventory, the Brief Self-Esteem Scale, and the EORTC QLQ-BR23 Quality of Life Questionnaire. The self-concept was evaluated using the Total Score of the Self-Esteem Scale, taking into account the different definitions reported in the literature. 11 The findings revealed that increased pain symptoms negatively affected quality of life by increasing the scores in the symptom domain, whereas positive self-evaluations enhanced quality of life. However, self-esteem was not found to have a moderating role in the relationship between pain and quality of life in the symptom domain. Higher levels of social support strengthened both self-esteem and quality of life. Demographic findings indicated that pain levels were higher among women without children and single individuals, with single participants also reporting lower self-esteem. As age increased, pain levels rose, and differences in quality of life were observed across cancer types. Particularly, women diagnosed with triple-negative breast cancer experienced lower quality of life and more severe pain. In conclusion, pain, psychological resilience, and social factors should be addressed together in breast cancer survivorship. The present study highlights the importance of psychosocial interventions and multidisciplinary support programs, and it is believed to provide guidance for future research.