An implementation of gamified digital tools in teaching english to young learners
İngilizce öğretiminde oyunlaştırılmış dijital araçların kullanımı
  1. Tez No: 983358
  2. Yazar: SALLY DIMASSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Erken yaşta İngilizce öğrenimi, dijital dil öğrenme araçlarının derslere entegre edilmesiyle desteklenebilir ve bu durum öğrencilerin derse dinamik, aktif ve etkileşimli şekilde katılmalarını sağlar. Yapılandırmacı yaklaşım temelinde kullanılan bu araçlar, çocuklara deneyim ve keşif yoluyla öğrenme fırsatları sunmaktadır. Bu çalışma, İstanbul'daki özel bir anaokulunda öğrenim gören on Arap öğrencinin (4–5 yaş) kelime hatırlama ve sosyal etkileşim becerileri üzerindeki oyunlaştırılmış teknolojinin etkisini incelemektedir. Uygulama, 2024-2025 akademik yılı birinci döneminde sekiz hafta boyunca yürütülmüş ve YouTube videoları ile Wordwall oyunları derslere entegre edilmiştir. Önce öğrencilerin dijital araçlarla tanışmaları sağlanmış, ardından haftalık kelime temaları (renkler, duygular, çiftlik hayvanları, vücut bölümleri, şekiller, aile üyeleri ve meyveler) işlenmiştir. Araştırma ağırlıklı olarak nitel yöntemlerle yürütülmüş, küçük ölçekli betimsel nicel verilerle desteklenmiştir. Veriler, sınıf gözlem formları, araştırmacı notları ile sözlü ve yazılı görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, oyunlaştırılmış araçların öğrencilerin kelime hatırlama becerilerini, motivasyonlarını ve sınıf içi katılımlarını artırdığını göstermiştir. Özellikle şarkılar ve Wordwall eşleştirme oyunları, tekrar, görseller ve hareket desteğiyle yeni kelimelerin pekişmesine katkı sağlamıştır. Öğrenciler birbirlerini destekleyerek daha özgüvenli katılım göstermiş, sosyal etkileşim becerileri gelişmiştir. Ancak süre kısıtlamaları, sınıf yönetimi ve soyut konular bazı zorluklar yaratmıştır. Genel olarak oyunlaştırılmış dijital araçlar, öğrencilerin dilsel ve sosyal gelişimini destekleyen eğlenceli ve işlevsel bir öğrenme ortamı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
English language learning can be enhanced in early childhood by integrating digital language learning tools, offering dynamic opportunities for engagement. Grounded in the principles of constructivism, such tools can provide the learners with hands-on and interactive language learning experiences that can support exploration and discovery. Building on these ideas, this study investigates the impact of gamified technology on vocabulary recall and social interaction skills among ten Arab kindergarten students (ages 4-5) in a private school in Istanbul. Over a period of eight weeks, in the first semester of 2024-2025 academic year, through an interactive instructional program integrating the usage of YouTube videos and Wordwall games. The study began by familiarizing the young learners with gamified digital tools and gradually introducing weekly vocabulary topics, such as colors, emotions, farm animals, body parts, shapes, family members, and fruits. Primarily, qualitative methodology was employed, supported by a small descriptive quantitative component. Data were collected through classroom observation checklists, researcher's field notes, oral and written interviews. The findings revealed that gamified tools enhanced the vocabulary recall, motivation, and classroom engagement of the students. Songs and Wordwall matching games especially helped the students to recall new words through repetition, visuals, and movement. Social interaction skills improved over time, with the students supporting one other and participating more confidently. Challenges included the time-limited activities, classroom management, and abstract topics. Overall, gamified tools created a playful and effective learning environment that supported both the linguistic and social development of the students.