Investigation of the vibrational behavior of 3D manufactured composite parts with different additive particles
Farklı katkı partikülleri ile 3 boyutlu üretilmiş kompozit parçaların titreşim davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 983384
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, SLA 3D yazıcı ile üretilen saf reçine ve kompozit test numunelerinin titreşim davranışları üzerine doğrudan yapılan çalışmalar sınırlı olduğu için SLA ile yazdırılan fotosentetik reçineye eklenen katkı maddelerinin titreşim davranışlarına olan etkisini araştırmaktır. Bu titreşim davranışları, nano boyutlu fiberglas, CNT (karbon nanotüp), CNT ve grafen karışımı, grafen, silikon karbür, silikon nitrür katkı partiküllerinin saf reçineye ağırlıkça %0.50, %1 ve %2 oranlarında eklenerek bunların SLA 3D yazıcıyla elde edilen kompozit test numuneleri üzerinde yapılan titreşim testleri ile deneysel olarak incelendi. Test numuneleri yazdırıldıktan sonra serbest titreşim testleri uygulandı. Böylelikle, test numunelerinin yer değiştirmeleri, birincil doğal frekansları ve sönümleme oranları hesaplandı. Bu titreşim testlerinin sonunda, nano boyutlu partiküllerin saf reçineye eklenmesiyle sönümleme oranında en fazla artış ağırlıkça %1 oranında nano boyutlu grafen partiküllerin eklenmesi ile elde edildi, bu artış %102 gibi bir orana tekabül etmektedir. Sönümleme oranı değerinde en yüksek azalma ise ağırlıkça %2 oranında nano boyutlu fiberglas partiküllerin eklenmesiyle elde edildi ve buda %83.50 gibi bir orana tekabül etmektedir. Nano boyutlu partiküllerin saf reçineye eklenmesiyle birincil doğal frekans değerinde en fazla etki, ağırlıkça %1 oranında grafen partiküllerin eklenmesi ile elde edilirken, bu azalma olarak %30.5 gibi bir orana tekabül etmektedir. Elde edilen bu test sonuçları uygun oranlarda nano boyutlu partiküllerle güçlendirilmiş numunelerin sönümleme oranı ve birincil doğal frekans değerlerinin iyileştiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of reinforcement materials on the vibration behavior of SLA 3D-printed test specimens achieved by adding reinforcement materials to pure resin in certain weight ratios, due to the scarcity of direct research on vibrational behaviors for SLA-printed resins and their composites. These vibration behaviors were experimentally investigated by adding nano-sized fiberglass, CNT (carbon nanotube), CNT and graphene mixture, graphene, silicon carbide, and silicon nitride additive particles to the pure resin at the rates of 0.50 wt.%, 1 wt.%, and 2 wt.% and performing vibration tests on composite test specimens obtained by SLA 3D printer. After the test specimens were printed, free vibration tests were carried out. Thus, displacements, first natural frequencies, and damping ratios of the test specimens were calculated. At the end of vibration tests, the highest increase in the damping ratio with the addition of nano-sized particles to the pure resin was obtained by adding 1 wt.% nano-sized graphene particles, which corresponds to 102%. The highest decrease in the damping ratio value was obtained by adding 2 wt.% fiberglass nano-sized particles, which corresponds to 83.50%. The highest effect on the first natural frequency value with the addition of nano-sized particles to the pure resin was obtained with the addition of graphene particles at a rate of 1 wt.%, which corresponds to a decrease of 30.5%. The results showed that the proper amount of additive particles improves damping ratio and first natural frequency values of specimens reinforced by nano-sized particles.