Diyatetik ayak ülseri ve anemisi olan hastaların klinik seyri ve prognozunun belirlenmesi
Determination of the clinical course and prognosis of patients with diatric foot ulcer and anemia
- Tez No: 983414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İNAN, DR. SERAP ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diyabetik ayak ülseri (DAÜ) bulunan ve eşlik eden anemisi olan hastalarda aneminin prognoz üzerine etkilerini değerlendirmek ve aneminin ülser iyileşmesi, amputasyon ve mortalite oranları ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif tanımlayıcı çalışma, 01.01.2020–31.12.2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'nde yürütüldü. Diyabetik ayak ülseri nedeniyle takip edilen ve Hb değeri <12 g/dL olan 415 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik veriler, laboratuvar bulguları (Hb, HbA1c, CRP, albümin, kreatinin), ülser özellikleri (Wagner evresi, enfeksiyon varlığı) ve klinik sonuçlar (debridman, minör/majör amputasyon, mortalite) hasta dosyalarından kaydedildi. Veriler SPSS programında analiz edilerek, gruplar arası karşılaştırmalarda Student-t testi, Mann-Whitney U testi ve Ki-kare testi kullanıldı; p<0.05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 415 hastanın 166'sı (%44) kadın, 249'u (%56) erkek olup yaş ortalaması 67,5±11,0 yıl idi. Anemisi bulunan grupta, amputasyon oranı anlamlı olarak daha yüksek, ülser iyileşme süresi daha uzun ve mortalite oranı belirgin şekilde fazlaydı (p<0.05). Lojistik regresyon analizinde anemi varlığı, diyabetik ayak ülseri hastalarında bağımsız bir prognostik risk faktörü olarak saptandı. Sonuç: Aneminin, diyabetik ayak ülseri hastalarında ülser iyileşmesini geciktirdiği, amputasyon ve mortalite riskini artırdığı görülmüştür. Bu bulgular, aneminin DAÜ yönetiminde erken tanılanmasının ve tedavisinin önemini vurgulamaktadır. Aneminin düzeltilmesinin, diyabetik ayak hastalarının prognozunu iyileştirmeye katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of anemia on prognosis in patients with diabetic foot ulcers (DFU) and to investigate the relationship between anemia and ulcer healing, amputation, and mortality rates. Materials and Methods: This retrospective descriptive study was conducted at the Department of Internal Medicine, Ankara Bilkent City Hospital, between January 1, 2020, and December 31, 2023. A total of 415 patients hospitalized for diabetic foot ulcers with hemoglobin levels below 12 g/dL were included. Demographic data, laboratory parameters (Hb, HbA1c, CRP, albumin, creatinine), ulcer characteristics (Wagner stage, infection status), and clinical outcomes (debridement, minor/major amputation, mortality) were collected from patient records. Statistical analyses were performed using SPSS, and p<0.05 was considered significant. Results: Of the 415 patients, 166 (44%) were female and 249 (56%) were male, with a mean age of 67.5±11.0 years. All patients had diabetes mellitus. The amputation rate and mortality were significantly higher, and ulcer healing duration was longer among patients with anemia (p<0.05). Logistic regression analysis revealed that anemia was an independent prognostic risk factor in DFU patients. Conclusion: Anemia negatively affects the prognosis of diabetic foot ulcer patients by prolonging ulcer healing and increasing amputation and mortality risks. Early diagnosis and treatment of anemia may contribute to improving clinical outcomes and should be considered an integral part of DFU management.