Preoperatif anestezi polikliniğine başvuran hastaların varsa anestezi hakkında sahip olduğu bilgi, kaygı vb. görüşlerin ve bu görüşlere sebep olan faktörlerin anket yardımıyla değerlendirilmesi
Evaluation of patients' knowledge, anxiety, and opinions regarding anesthesia and the factors influencing these opinions through a survey in the preoperative anesthesia outpatient clinic
  1. Tez No: 983415
  2. Yazar: SALİH BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DOĞU GEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde modern tıbbın gelişmesiyle birlikte anesteziyoloji gerek invaziv işlemlerde gerek noninvaziv tanı ve tedavi işlemlerinde giderek artan bir rol üstlenmiştir. Ameliyathanede günümüzde cerrahi operasyonlarda hastanın hemodinamik iyiliğinin korunmasının yanında hasta konforu ve güvenliği için çok kıymetli bir rolü olan anesteziyoloji ve reanimasyon bilimi artık ameliyathane dışı işlemlerde de aynı rolü üstlenmiştir. Çalışmamızı anestezi ve anesteziste karşı hastaların farkındalığının ne seviyede olduğunu görmek ve hastaların anestezi hakkındaki kaygı ve düşüncelerini ve bunların sebeplerini göstermek amacıyla planladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Etik Kurul onayı (26.07.2024 tarih ve 2024/010.99/6/22 karar no) alındı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon polikliniğine 15.07.2024-15.10.2024 tarihleri arasında preoperatif değerlendirme için başvuran elektif cerrahi planlanan 18 yaş üstünde sorulan anket sorularına efektif cevap verebilecek düzeyde koopere demans, Alzheimer ya da psikiyatrik bir hastalık öyküsü olmayan Türkçe okuma yazması olan 300 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 27 soruluk bir anket (Ek1 anket formu) formu doldurması istendi. Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, yaşadığı yer gibi demografik verilerinin yanında operasyon, kronik hastalık öyküleri, sorgulanıp kaydedildi. Hastalara anestezi hakkındaki çoktan seçmeli bilgi soruları ve bunların sebepleri kaynakları soruldu. Bazı sorulara birden fazla cevap verebileceği hastalara anlatıldı. Bilgi sorularına verilen doğru cevaplar toplandı. Hastaların soruların kaç tanesine doğru cevap verdiği hesaplandı. Doğru cevaplar soru sayısına bölünüp yüzdelik hesaba çevrildi. Sonrasında hem sorular hem doğru cevaplama yüzdeleri demografik ve diğer kategorik değişkenlerle kıyaslandı. Ayrıca hastaların endişe ve sebepleri ve altta yatan kaynaklar da yine demografik ve diğer kategorilerle kıyaslandı. Gerekli biyoistatistiksel çalışmalar ve analizler yapıldı. Yapılan tüm karşılaştırmalarda tip 1 hata seviyesi p<0,05 olarak belirlendi Bulgular: Çalışmaya 138 erkek 162 kadın hasta (n=300) katılmıştır. Hastaların 63' ü lisans ve üstü eğitim düzeyine 117' si lise ve dengi ,120'si de lise öncesi eğitim düzeyine sahipti. Kronik hastalık öyküsü olanların soruları doğru cevaplama yüzdesi %58,46 iken olmayanların %70,01 di. Operasyon öyküsü doğru cevaplama yüzdesi %70,50 iken olmayanların %55,62 idi. 56 yaş ve üzerinin soruları doğru cevaplama yüzdesi %50,86 iken 41-55 yaş arasında bu oran %64,80, 18-40 yaş arasındaysa %77,21 idi. Lisans ve üstü eğitim seviyesinde soruları doğru cevaplama yüzdesi %80,16 iken lise ve dengi düzeyde bu oran %72,86 lise öncesi düzeyde %52,08 idi. Sonuç: Çeşitli iletişim kaynakları hastaların bilgi düzeyini arttırsa da hastaları abartılı endişelere de yöneltmektedir. Nitekim hastaların kullanımının yüksek olduğu iletişim kaynaklarını daha verimli daha bilimsel değeri olan gerçekçi bilgileri hastalara ulaştırmada bir araç olarak kullanırsak bu durumun hastaların pratikte de hem bilgi düzeyine olumlu katkıda bulunabileceği hem de hastaların anesteziye karşı bakış açsını pozitif yönde değiştireceğini düşünüyoruz. Çünkü hastanın postoperatif iyilik halinin korunması da doğrudan preoperatif sürece uyumundan ve preoperatif anksiyetesinden etkilenmektedir. Bunlardan hareketle hastaların en akılcı iletişim kanallarından doğru bir şekilde bilgilendirilmesinin çok önemli bir argüman olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: With the advancement of modern medicine, anesthesiology has assumed an increasingly important role in both invasive procedures and non-invasive diagnostic and therapeutic processes. In today's operating rooms, anesthesia and reanimation science play a crucial role not only in maintaining the patient's hemodynamic stability during surgical procedures but also in ensuring patient comfort and safety. This science has expanded its role to include non-surgical procedures as well. Our study was planned to assess the level of awareness regarding anesthesia among patients and to evaluate their anxiety and views about anesthesia and the factors contributing to them. Materials and Methods: Ethical approval for this study was obtained from the Ethics Committee of the Health Sciences University Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital (approval date: 26.07.2024, decision number: 2024/010.99/6/22). The study was conducted between 15.07.2024 and 15.10.2024, and included patients who were over 18 years old, had planned elective surgery, and were able to provide effective answers to the survey questions. Patients with a history of dementia, Alzheimer's, or psychiatric disorders, and those who could not read or write in Turkish were excluded. A total of 300 patients were included in the study. These patients were asked to fill out a 27-item questionnaire (Annex 1 questionnaire form). In addition to demographic data such as age, gender, education level, marital status, and place of residence, their previous surgical history and chronic disease history were also recorded. Patients were asked multiple-choice questions about anesthesia and the sources of their knowledge, with the possibility of multiple answers to some questions. The correct answers to the knowledge questions were collected, and the percentage of correct answers was calculated by dividing the number of correct responses by the total number of questions. Subsequently, both the questions and the percentage of correct answers were compared with demographic and other categorical variables. The patients' anxiety and the reasons behind it, as well as the underlying sources, were also compared with demographic and other categories. Necessary bio-statistical analyses and evaluations were conducted. In all comparisons, a Type 1 error level of p<0.05 was accepted. Results: A total of 138 male and 162 female patients (n=300) participated in the study. Of the patients, 63 had a higher education (bachelor's degree or above), 117 had a high school diploma or equivalent, and 120 had an education level below high school. The percentage of correct answers for those with a history of chronic disease was 58.46%, while for those without chronic disease, it was 70.01%. The percentage of correct answers for those with a previous surgical history was 70.50%, while for those without such history, it was 55.62%. For patients aged 56 and above, the percentage of correct answers was 50.86%, while for those between 41-55 years old, it was 64.80%, and for those between 18-40 years old, it was 77.21%. For patients with a bachelor's degree or higher, the percentage of correct answers was 80.16%, while for those with a high school diploma or equivalent, it was 72.86%, and for those with a lower education level, it was 52.08%. Conclusion: Although various communication sources increase patients' level of knowledge, they also direct patients towards exaggerated concerns. Indeed, if we utilize the communication sources that patients frequently use in a more efficient and scientifically sound manner to deliver realistic information, we believe that this could positively affect both the patients' knowledge level and their perception of anesthesia. This, in turn, would contribute to a better postoperative recovery, as it is directly influenced by preoperative adherence and preoperative anxiety. From this perspective, we believe that effectively informing patients through the most rational communication channels is a crucial aspect.