Süt dişlerinde yeni geliştirilen bir universal adezivin mikrosızıntısının mikro-bilgisayarlı tomografi ile in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of microleakage of a newly developed universal adhesive in primary teeth using micro-computed tomography
- Tez No: 983447
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
HEMA (2-hidroksietil metakrilat), çoğu adeziv rezinin içerisinde bulunan ve bağlanmayı arttırmak için kullanılan bir ajandır. HEMA'ın adeziv tabakaya su emilimini ve hidrolitik bozunmaya duyarlılığı arttırdığı kanıtlanmıştır, ek olarak alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu in vitro tez çalışmasının amacı, HEMA içermeyen yeni bir universal adezivin süt dişlerindeki adezyonunun etkinliğini araştırmak, altın standart kabul edilen bir self-etch adeziv rezin materyal ile mikrosızıntı değerlerini Mikro-BT kullanarak karşılaştırmak ve her iki materyalin mikrosızıntısını hem 3 boyutlu (hacimsel), hem de 2 boyutlu (kesitsel) olarak değerlendirmektir. Çekilmiş süt 2. molar dişlerde hazırlanmış sınıf V kavitelere, G2 Bond Universal adeziv, Clearfil SE Bond 2 adeziv materyalleri uygulandı. Dişler, termosiklus cihazı ile 10 000 döngü yaşlandırma işlemine maruz bırakıldı. Restorasyonlarda oluşan mikrosızıntı, Mikro-BT cihazı ile üç boyutlu olarak hacimsel ve iki boyutlu kesitsel olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25.0 programıyla yapıldı ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Çalışma sonucunda, hacimsel analizde, Clearfil SE Bond 2 grubunda G2 Bond Universal grubuna göre, sızıntı değerleri daha yüksek saptanmış olmasına karşın gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir fark tespit edilmedi (p=0,461). İki boyutlu kesitsel analizde okluzaldeki ve gingivaldeki sızıntı skorları açısından iki adeziv ajan arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,398 ve p=0,383). G2 Bond Universal grubu içerisinde sızıntı skorları açısından okluzal ile gingival sızıntı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmezken (p=0,215), Clearfil SE Bond 2 grubunda okluzale göre gingivaldeki sızıntı skoru istatistiksel anlamlı olup daha yüksek bulundu (p=0,005). Sonuç olarak, HEMA içermeyen universal adeziv ajan ile HEMA içeren self etch adeziv arasında anlamlı bir fark bulunmadı. HEMA içermeyen adeziv sistem, düşük sızıntı değerleri ile HEMA içeren adeziv sistemlere alternatif olma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
HEMA (2-hydroxyethyl methacrylate) is a commonly used component in many adhesive resins to enhance bonding. However, it has been proven that HEMA increases water sorption and susceptibility to hydrolytic degradation in the adhesive layer. Additionally, it may cause allergic reactions. The aim of this in vitro thesis study was to evaluate the bonding efficacy of a newly developed two-step HEMA-free universal adhesive in primary teeth, and to compare its microleakage values with those of a gold-standard self-etch adhesive resin using micro-computed tomography (micro-CT). The microleakage of both materials was assessed in both volumetric and sectional formats. Class V cavities were prepared on extracted primary second molars, and G2 Bond Universal and Clearfil SE Bond 2 adhesives were applied. All specimens were subjected to 10,000 thermal cycles for aging. Microleakage was evaluated volumetrically and sectionally using a micro-CT device. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 25.0, with the significance level set at p<0.05. In the volumetric analysis, although the Clearfil SE Bond 2 group exhibited higher microleakage values compared to the G2 Bond Universal group, the difference was not statistically significant (p=0.461). In the two-dimensional sectional analysis, no statistically significant differences were found between the two adhesive agents for both occlusal and gingival leakage scores (p=0.398 and p=0.383, respectively). Within the G2 Bond Universal group, there was no significant difference between occlusal and gingival leakage scores (p=0.215), whereas in the Clearfil SE Bond 2 group, gingival leakage was significantly higher than occlusal leakage (p=0.005). In conclusion, no statistically significant difference was observed between the HEMA-free universal adhesive and the HEMA-containing self-etch adhesive in terms of microleakage. The results indicate that the HEMA-free adhesive system shows promising performance and has the potential to be a viable alternative to conventional HEMA-containing systems.