Jeotermal kaynaktan yararlanılarak ısıtma ve soğutma yapabilmek için uygun sistemin seçimi
The Choosing of adequete system for heating and cooling profitable than geotermal sources
  1. Tez No: 98346
  2. Yazar: MELTEM AVCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET JEOTERMAL KAYNAKTAN YARARLANILARAK ISITMA VE SOĞUTMA YAPABİLMEK İÇİN UYGUN SİSTEMİN SEÇİMİ Meltem AVCI Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Kadir YAŞAR) Balıkesir, 2000 Günümüzde enerji tüm dünya ülkelerinin başlıca sorunu olmakla beraber, bu sorunun çözüm yollan çeşitli buluşlar ve çalışmalar yoluyla aranmaktadır. Dünyanın hızla artan nüfusu ve bunun sonucu olarak da artan enerji talebiyle, varolan enerji kaynaklan çabucak tüketilmektedir. Bu gidişte insanlan alternatif enerji kaynaklan bulmaya itmiştir. Bu kaynaklardan birisi de jeotermal enerjidir. Bu çalışmada jeotermal enerji ile ısıtma konusu ele alınmıştır. Önce jeotermal sahanın tamım, oluşumu ve kullanım alanlan anlatılmıştır. Jeotermal enerji ile ısıtmanın diğer sistemlerle karşılaştınlması yapılmış, aynca jeotermal enerji ile soğutma ve elektrik üretimi konulanna da değinilmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki jeotermal sahalar belirtilmiş ve jeotemal enerji ile merkezi ısıtma sitemleri incelendikten sonra Balıkesir'in Sındırgı İlçesindeki jeotermal merkezi ısıtma sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra jeotermal enerjiyle ısıtma tesisatı proje hazırlama teknik esaslan anlatılmış ve bir konutun ısıtılması yapılarak örneklendirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: jeotermal enerji / jeotermal saha / merkezi ısıtma sistemi ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CHOOSING OF ADEQUETE SYSTEM FOR HEATING AND COOLING PROFITABLE THAN GEOTERMAL SOURCES Meltem AVCI Balıkesir University, Institute of Science, Department of Mechanical Engineering (Master Thesis / Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Kadir YAŞAR) Bahkesir-Turkey, 2000 In recent days, energy is initial problem of whole world's country, but its solution ways is investigated by serious workings and discoveries. Increasing world's population and as a result increasing energy demand is ended existing energy sources. In this position, was directed to peoples who finding to alternative energy sources. One of this energy sources is geotermal energy. In this report, geotermal energy and heating subject is to exploin. Before, formation, and using branch, describing of geotermal area, is learned. Geotermal energy and heating is compared another systems, seperately geotermal energy and cooling and generating electric topic is touched. Geotermal areas is appeared in world and in Turkey. And Geotermal energy and central heating systems is examined, then is given knowledge about geotermal central heating where is in the Sındırgı town of Balıkesir, After that, geotermal energy heating installation project preperation tecnique bases is explanied. A home heating is mode and it's give to be exampled. KEY WORDS : geotermal energy / geotermal area / central heating system. m