Bileşik eğilme etkisindeki simetrik donatılı dikdörtgen kesitli betonarme kolonların taşıma gücü hesabı
Ultimate strength calculation of symmetrically reinforced concrete rectangular section columns subjected to axial bending
  1. Tez No: 98347
  2. Yazar: TUTYA AYLA ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERİF SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET BİLEŞİK EĞİLME ETKİSİNDEKİ SİMETRİK DONATILI DİKDÖRTGEN KESİTLİ BETONARME KOLONLARIN TAŞIMA GÜCÜ HESABI Tutya Ayla ERİŞ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir, 2000 Tek eksenli eğilme etkisindeki dikdörtgen kolonlarda her türlü beton sınıfı için kolon kesitlerinin boyutlandırılmasında ve taşıma kapasitelerinin hesabında yardımcı olacak bilgisayar programları, abaklar ve çizelgeler geliştirilmiştir. Beton için parabol-dikdörtgen, donatı için elastoplastik gerilme şekil değiştirme modeli kabul edilmiştir; ayrıca tarafsız eksenin en dış basınç lifindeki maksimum basınç deformasyonu (Ecu) 0,003 olarak alınmıştır. Bu kabullerin ışığında, tarafsız eksenin, oluşması muhtemel birçok durumları için denge denklemleri çıkartılmış, bu denklemler aracılığıyla geliştirilen bilgisayar programları da diyagramların hazırlanması için kolaylık sağlamıştır. Bunun için donatı yerleşim düzenleri önceden belirlenmiştir. Programın giriş bilgileri; malzeme özellikleri, kesit boyutları, donatı yüzdesi, çıkış bilgileri ise kesit tesirleridir. Kesit hesabı için hazırlanan programda ise hesap yüklerine ait kesit tesirleri ile kesit boyutlarının giriş bilgisi olarak verilmesi yeterlidir. Bu çalışmada oluşturulan abaklar ve çizelgeler yardımıyla bileşik eğilme etkisindeki betonarme kesitlerin hesabına ait örnek çözümler yapılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Betonarme kolon / bileşik eğilme / kolon taşıma gücü abakları / eksantrik yüklü kolon. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ULTIMATE STRENGTH CALCULATION OF SYMMETRICALLY REINFORCED CONCRETE RECTANGULAR SECTION COLUMNS SUBJECTED TO AXIAL BENDING Tutya Ayla Eriş Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (Master's Thesis/Supervisor: Prof.Dr.Şerif SAYLAN) Bahkesir-Turkey;2000 Computer programs, abacuses and tables had developed to help in dimentioned column section and ultimate carrying capacity subjected to axial bending rectangular columns. Parabola-rectangular for concrete, elostoplastic tension shape change model for reinforcement, separately maximum compression deformation of most external compression fiber had used 0,003 (ecu). According to this dones, balance equations of neutral axis have derivated, for possible mostly situations, computer programs which has been developed by this equations. This developed computer programs have provided to easily for it's prepared diagrams. For this, at first reinforcement settlement design have determined. Input datas of programs are material properties, section dimentions, percentage of reinforcement. Output datas is section effects. In the prepared program for section calculation, it is given to be input data section dimensions and section effects belong to calculation loads. In this work, it is solved examples belong to concrete sections calculate which subjected to axial bending. İn this examples, it is benefited than abacus and tables. KEY WORDS : Concrete column / axial bending / abacuses of column carying force / eccentric loaded column. m