İlaçlara dirençli epilepside nöbet başlangıç bölgesinin lokalizasyonunu iyileştirmek için stereo-elektroensefalografiden elde edilen kortiko-kortikal uyarılmış potansiyellerde yeni sinyal işleme yaklaşımları
Novel signal processing approaches for cortico-cortical evoked potentials from stereo-electroencephalography to improve seizure onset zone localization in drug-resistant epilepsy
- Tez No: 983462
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT KARAMÜRSEL, PROF. DR. BEREN SEMİZ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizyoloji, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
İlaçlara dirençli epilepsi (DRE), cerrahi müdahalelerdeki ilerlemelere rağmen birçok hastanın nöbet geçirmeye devam etmesiyle önemli bir klinik zorluk olmaya devam etmektedir. Nöbet başlangıç bölgesinin (SOZ) doğru bir şekilde belirlenmesi, cerrahi sonuçların optimize edilmesi açısından hayati öneme sahiptir; ancak elektroensefalografi, görüntüleme ve invaziv kayıtlar gibi mevcut yöntemler, ağ düzeyindeki karmaşıklık ve hastalar arası değişkenlik nedeniyle sıklıkla sınırlı kalmaktadır. Stereo-elektroensefalografi (SEEG) kaynaklı kortiko-kortikal uyarılmış potansiyeller (CCEP'ler), beyin bağlantısına dair değerli bilgiler sunmakta ve epileptojenik dokunun potansiyel belirteçleri olarak araştırılmaktadır. Geleneksel analizler, erken ve geç negatif dalgalanmalara (N1/N2) odaklanmıştır; ancak bu bileşenler, duyarlılık, özgüllük ve hastalar ile kortikal bölgeler arasında genellenebilirlik açısından sınırlamalara sahiptir. Bu çalışmada, sabit zaman pencereleri ve basit tepe genliklerinin ötesine geçen gelişmiş bir sinyal işleme çerçevesi öneriyoruz. Enerji, hat uzunluğu, entropi ve Kök Ortalama Kare gibi daha geniş bir özellik kümesi çıkararak epileptojenik ve epileptojenik olmayan bölgeleri daha güvenilir şekilde ayırt etmeyi amaçlıyoruz. Bu yaklaşım, cerrahi planlamayı geliştirmek için uyarılmış tepkilerin bireyselleştirilmiş, veriye dayalı karakterizasyonuna vurgu yapmaktadır. Sonuç olarak, önerilen çerçevemiz gereksiz rezeksiyonları azaltmayı, SOZ lokalizasyonunda hassasiyeti artırmayı ve DRE hastaları için sonuçları iyileştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Drug-resistant epilepsy (DRE) remains a major clinical challenge, with many patients continuing to experience seizures despite advances in surgical interventions. Accurate delineation of the seizure onset zone (SOZ) is essential for optimizing surgical outcomes, yet current methods relying on electroencephalography, imaging, and invasive recordings are often limited by network-level complexity and inter-patient variability. Cortico-cortical evoked potentials (CCEPs) derived from stereo-electroencephalography (SEEG) provide valuable insights into brain connectivity and have been investigated as potential markers of epileptogenic tissue. Traditional analyses have focused on early and late negative deflections (N1/N2), but these components suffer from limited sensitivity, specificity, and generalizability across patients and cortical regions. In this study, we propose an advanced signal processing framework that moves beyond fixed windows and simple peak amplitudes. By extracting a broader set of features—including energy, line length, entropy, and Root Mean Square metrics—we aim to more reliably distinguish epileptogenic from non-epileptogenic regions. This approach emphasizes individualized, data-driven characterization of evoked responses to refine surgical planning. Ultimately, our framework seeks to reduce unnecessary resections, improve precision in SOZ localization, and enhance outcomes for patients with DRE.