Masko'da sürdürülebilir mobilya tasarımı süreçleri: Üreticiler, tasarımcılar ve tüketici tercihleri üzerine bir araştırma
Sustainable furniture design processes in masko: a study on manufacturers, designers, and consumer preferences
- Tez No: 983463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde çevresel krizler, doğal kaynakların tükenme riski ve değişen üretim-tüketim alışkanlıkları sürdürülebilirliği tüm tasarım disiplinlerinin merkezine yerleştirmiştir. Bu dönüşümden etkilenen mobilya sektörü de sürdürülebilir üretim teknikleri, çevre dostu malzemeler ve bilinçli tüketim anlayışıyla yeniden şekillenmektedir. Çalışma, MASKO örneği üzerinden üretici, tasarımcı ve tüketici perspektiflerini ele alarak sürdürülebilir mobilya tasarım ve üretim süreçlerini çok aktörlü bir çerçevede incelemektedir. Literatür taramasında sektörün yapısı, tasarımcıların rolü ve sürdürülebilirliğin çevresel, ekonomik ve sosyo-kültürel boyutları değerlendirilmiş; alan araştırmasında ise yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler tematik analizle incelenmiştir. Bulgular, üreticilerin sahip olduğu farkındalığın maliyet ve piyasa koşullarıyla sınırlandığını, tasarımcıların sürdürülebilirlik ilkelerini ekonomik ve müşteri odaklı engeller nedeniyle kısmen uygulayabildiğini, tüketicilerin ise düşük bilinç düzeyiyle fiyat ve estetiği ön planda tuttuklarını göstermektedir. Ayrıca sağlık ve güvenlik gibi faydalar tüketici ilgisini artırsa da, bilgi eksiklikleri ve fiyat hassasiyeti sürdürülebilir ürünlere yönelimi sınırlamaktadır. Genel olarak mobilya sektöründe sürdürülebilirlik yalnızca teknik değil; ekonomik, kültürel ve sosyal dinamiklerle şekillenen çok boyutlu bir süreç olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, environmental crises, the risk of depletion of natural resources, and changing production–consumption habits have placed sustainability at the center of all design disciplines. The furniture sector, influenced by this transformation, is also being reshaped through sustainable production techniques, environmentally friendly materials, and a conscious approach to consumption. This study examines sustainable furniture design and production processes within a multi-actor framework by addressing the perspectives of manufacturers, designers, and consumers through the case of MASKO. In the literature review, the structure of the sector, the role of designers, and the environmental, economic, and socio-cultural dimensions of sustainability were evaluated; in the field research, data obtained from semi-structured interviews were analyzed through thematic analysis. The findings indicate that manufacturers' awareness is constrained by costs and market conditions, designers are only partially able to implement sustainability principles due to economic and customer-oriented barriers, and consumers, with their relatively low level of awareness, prioritize price and aesthetics. Furthermore, while benefits such as health and safety increase consumer interest, knowledge gaps and price sensitivity limit the shift toward sustainable products. Overall, sustainability in the furniture sector emerges not only as a technical issue but as a multidimensional process shaped by economic, cultural, and social dynamics.