Investigation of climate change impact on large dam projects equipped with hydropower
İklim değişiminin büyük ölçekli hidroelektrik santrallerine olan etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 983527
  2. Yazar: ŞEYDANUR ŞEBCİOĞLU MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hidrolik tahmin, su kaynaklarının yönetimi için çok önemlidir ve makine öğrenimi gibi yenilikler, tahminsel modelleme yeteneklerini geliştirmek için bir fırsat sunar. Bu çalışmanın amacı, iklim değişikliği senaryoları altında gelecekteki akış tahminlerini araştırmak ve tahmin edilen akışların hidroelektrik enerji üretimi üzerindeki etkisini belirlemek konusunda yeni makine öğrenimi yöntemi CatBoost'un kullanımını geleneksel yöntemlerle karşılaştırmaktır. Araştırma, CatBoost'un geleneksel modellere göre üstün olduğunu bulmuştur. En iyi performans gösteren modelin CatBoost olduğu kanıtlandıktan sonra, NorESM2-MM senaryolarına göre gelecekteki projeksiyonlar bu model kullanılarak hesaplanmıştır.. İklim projeksiyonları, paylaşılan sosyoekonomik yol (SSP) senaryolarını kullanan Coupled Model Intercomparison Project Phase 6 modelinden yapılan simülasyonlara dayanmaktadır. Sonuçlar, SSP3-7.0 ve SSP5-8.5 senaryolarının 2015 ile 2100 yılları arasında artan bir eğilim gösterdiğini, SSP1-2.6 ve SSP2-4.5 senaryolarının ise dengeleyici bir eğilim beklediğini göstermektedir. Bu, iklim değişikliğinin ölçüm istasyonu ve havzası üzerinde çok az etkisi olduğunu ve akışın olumlu yönde arttığını göstermektedir. Öte yandan, SSP1-2.6 ve SSP2-4.5 senaryolarında tahmin edilen enerji miktarının özellikle 2015-2039 zaman diliminde daha düşük olduğu belirtilmektedir. Ancak, SSP3-7.0 ve SSP5-8.5 senaryoları altında hesaplanan enerji miktarı dikkate değer bir artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hydrological prediction is crucial for managing water resources, and innovations like machine learning present an opportunity to enhance predictive modeling capabilities. The aim of this study is to compare the usage of the new machine learning method, CatBoost, with traditional methods about investigating prediction streamflow in the future under climate change scenarios and determining the effect of predicted streamflows on hydropower energy production. The investigation found that CatBoost was superior to conventional models. After it was proven that the best-performing model is CatBoost, future projections according to the NorESM2-MM scenarios were calculated using this model. Climate projections are based on simulations from the Coupled Model Intercomparison Project Phase 6 model, utilizing shared socioeconomic pathway (SSP) scenarios. The results show that SSP3-7.0 and SSP5-8.5 scenarios indicate an increasing trend between 2015 and 2100, while SSP1-2.6 and SSP2-4.5 expect a balancing tendency. This suggests that climate change has little effect on the measuring station and its basin and that the flow is increasing positively. On the other hand, it is noted that the estimated energy amount in the SSP1-2.6 and SSP2-4.5 scenarios is lower, particularly in the 2015–2039 timeframe. The amount of energy computed under the SSP3-7.0 and SSP5-8.5 scenarios, however, shows a notable increase.