Internet of things based remote body temperature monitoring in public transportation
Toplu taşımada nesnelerin interneti tabanlı uzaktan vücut sıcaklığı izleme
- Tez No: 983528
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE CİHANBEĞENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği doğal ekosistemlere zarar vermekte ve insanlar ile hayvanlar arasındaki teması artırmaktadır. Bu nedenle hayvan kökenli hastalıkların yayılması artmaktadır. Pandemiler, insanlık tarihinin her zaman bir parçası olmuştur; ancak görüyoruz ki artık daha sık meydana gelmektedir. Bu nedenle, pandemilerin daha hızlı yayıldığı toplu taşıma gibi kalabalık yerlerde önlem almak her zamankinden daha önemlidir. Farklı popülasyonların vücut sıcaklığının izlenmesi, pandemilerin erken teşhisi için çok önemli bir faktördür. Bu koşullar altında, vücut sıcaklığının toplum genelinde izlenmesi kritik önemlidir. Bu çalışmanın amacı, kişilerin vücut sıcaklıklarını izlemek ve belirli eşik değerlerini aşan kişileri rapor etmek, böylece hastalıkların yayılmasının erken tespiti ve önlenmesine katkıda bulunmaktır. Toplu taşıma ortamlarında, kişilerin bilek sıcaklıklarını uzaktan ölçmek ve bu verileri kişiselleştirilmiş ulaşım kartları ile ilişkilendirmek için bir sistem uygulanmıştır. Yaygın olarak kullanılan termal kameralar ve temassız termometrelerin aksine, bu sistem ölçülen sıcaklığa sahip bireyin kimliğinin kaydedilmesine izin verir. Bilekten sıcaklık ölçümü, temassız yapısı, pratikliği, uygun maliyetli oluşu ve güvenilir sonuçları nedeniyle tercih edilmektedir. Sıcaklık ölçümleri şunlar gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir; yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite, çevre, açlık durumu, biyolojik ritim, cilt tipi, kan dolaşımı, giyim, nem, ilaç veya uyuşturucu ve alkol kullanımı, stres ve (kadınlar için) adet döngüsü. Bu nedenle, bu çalışmada sabit ve tek tip sıcaklık eşik değeri yerine dinamik ve kişiselleştirilmiş sıcaklık eşik değeri önerilmiştir. Veri toplama sırasında bu değişkenlerin etkilerini en aza indirmek için çevresel koşulların kontrol altına alınmasına özen gösterilmiştir. Bu sistem için geliştirilen donanım; bir bilek sıcaklığı sensörü, RFID kart okuyucu, sesli uyarı mekanizması ve ekran entegre bir prototipi içermektedir. viYazılım bileşeni, sıcaklık verilerini buluta ThingSpeak platformu aracılığıyla iletir. ThingSpeak ortamında yazılan MATLAB kodları, kişiselleştirilmiş sıcaklık eşik değerlerini tahmin etmek amacıyla doğrusal (linear) ve polinomsal (polynomial) regresyon modellerini uygulamak için kullanılır. Bu modellerin performansı karşılaştırılmış olup, sistemin pandemi senaryolarında yapay zekâ modellerinin eğitimi için bir temel sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change destroy natural ecosystems and increase the number of people and animal contact. Because of this, the spread of animal-origin diseases is increasing. Pandemics have always been a part of human history, but now we see that they occur more frequently. Therefore, taking measures in crowded places such as public transportation is more important than ever, as pandemics spread more quickly there. Monitoring of different populations' body temperature is a very important factor in the early diagnosis of pandemics. Under these circumstances, monitoring body temperature throughout society is crucial. This study aims to monitor individuals' body temperatures and report those who exceed certain thresholds, contributing to early detection and prevention of the spread of disease. In public transportation environments, a system was implemented to remotely measure individuals' wrist temperatures and associate this data with personalized transportation cards. Unlike commonly used thermal cameras and noncontact thermometers, this system allows the identity of the individual whose temperature is measured to be recorded. Wrist temperature measurement is preferred for its noncontact structure, practicality, cost-effectiveness, and reliable results. Temperature measurements are influenced by several factors such as age, gender, physical activity, environment, hunger status, biological rhythm, skin type, blood circulation, clothing, humidity, medication, drug and alcohol consumption, stress, and the menstrual cycle (for women). Therefore, in this study, we suggest a dynamic and personalized temperature threshold value instead of a static and uniform temperature threshold value. Efforts were made to control environmental conditions during data collection in order to minimize the effects of these variables. The hardware developed for this system includes a wrist temperature sensor, an RFID card reader, an audio warning mechanism, and a display-integrated prototype. The software component transmits temperature data to the cloud via the ThingSpeak ivplatform. MATLAB scripts written within the ThingSpeak environment are used to apply Linear and Polynomial regression models to estimate personalized temperature threshold values. The performance of these models is compared, and the system is intended to provide a foundation for training artificial intelligence models in pandemic scenarios.