Gürpınar (İstanbul) su ürünleri hali çalışanlarının mesleki sağlık ve iş kazaları çeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of occupational health and work accident diversity among employees of the gurpinar (İstanbul) seafood wholesale market
  1. Tez No: 983568
  2. Yazar: MERVE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAMSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en büyük su ürünleri hallerinden biri olan İstanbul Gürpınar Su Ürünleri Hali çalışanlarının sağlık sorunları, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) koşulları, İSG bilgi düzeyleri, mesleki risk algıları ve bazı sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla toplam 100 çalışana anket uygulanmıştır. %85'i erkek olan çalışanların çoğunluğunun 30–49 yaş aralığında (%85), %86'sının evli ve %35'inin lisans mezunu olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların çoğu (%75) tüm gelirini su ürünleri halinden sağlamaktadır. Ev sahipliği oranı %57, otomobil sahipliği %58 olarak belirlenmiş; ancak gelir-memnuniyet düzeyi incelendiğinde sadece %20'si maaşından memnun olduğunu belirtmiştir. %73'lük sendika üyeliği oranı, hak bilincinin yüksek olduğunu gösterse de %18'lik bir kesimin sosyal örgütlenmeden uzak olması dikkat çekicidir. Mesleki görevlerin yanı sıra, çalışanların büyük bir kısmı çocuk ve yaşlı gibi bireylere bakım sorumluluğu üstlenmekte, bu durum ise tükenmişlik riskini artıran faktörler arasında değerlendirilmektedir. İSG açısından çalışanların %45'i işinin sağlığına olumsuz etkileri olduğunu, %9'u geçmişte iş kazası geçirdiğini belirtmiştir. Kronik hastalık oranı %21, en sık karşılaşılan sağlık sorunları ise bel, sırt ve diz ağrıları (%70.4) olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %56 ile çoğunluğunun sigara, %17'sinin hem sigara hem alkol tükettiği belirlenmiştir. İSG uygulamalarının değerlendirilmesinde çalışanların yalnızca %32'si mevcut koşulları“iyi”ya da“çok iyi”olarak nitelendirirken; %46'sı“orta”, %22'si ise“kötü”olarak belirtmiştir. Mesai saatleri dışında işle ilgilenenlerin oranı %55 olup, bu durum iş-yaşam dengesi açısından önemli bir sorun alanı olarak öne çıkmaktadır. Günlük 11–12 saat çalışanların oranı %40'tır. Çalışanların genel iş memnuniyet düzeyi ise orta seviyededir; %52'si işinden memnun ya da çok memnun olduğunu ifade etmiştir. İş sağlığı ve güvenliği politikalarının yalnızca teknik önlemlerle sınırlı kalmaması; sosyoekonomik koşullar, psikososyal destek ve kurumsal iyileştirme mekanizmaları ile bütüncül bir biçimde ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the health problems, occupational health and safety (OHS) conditions, OHS knowledge levels, occupational risk perceptions, and some socio-demographic characteristics of employees working at one of Turkey's largest seafood markets, İstanbul Gürpınar Seafood Market. For this purpose, a survey was administered to a total of 100 employees. It was found that the majority of the employees, 85% of whom were male, were aged between 30 and 49 (85%), 86% were married, and 35% were university graduates. Most employees (75%) earned their entire income from the fish market. Homeownership rate was 57%, and car ownership was 58%; however, when income satisfaction was examined, only 20% stated that they were satisfied with their salary. The union membership rate of 73% indicates high awareness of rights, yet it is noteworthy that 18% of the workforce was distant from social organization. In addition to their occupational duties, a large portion of employees also bear caregiving responsibilities for children and elderly individuals, which is considered a factor increasing the risk of burnout. From an OHS perspective, 45% of employees stated that their work negatively affected their health, and 9% reported having experienced a work accident in the past. The rate of chronic diseases was 21%, and the most common health problems were identified as back, waist, and knee pains (70.4%). Among the participants, 56% were smokers, and 17% consumed both alcohol and cigarettes. When evaluating OHS practices, only 32% of employees described the existing conditions as“good”or“very good”; 46% rated them as“moderate,”and 22% as“poor.”The rate of employees involved in work outside of working hours was 55%, which stands out as an important issue concerning work-life balance. The proportion of those working 11–12 hours daily was 40%. The overall job satisfaction level among employees was moderate; 52% expressed that they were satisfied or very satisfied with their job. Occupational health and safety policies should not be limited to technical measures alone; socioeconomic conditions, psychosocial support, and institutional improvement mechanisms should be addressed in a holistic manner.