Esansiyel yağların antibiyotik dirençli Lactococcus garvieae suşları üzerindeki antimikrobiyal etkisinin araştırılması
Investigation of antimicrobial effect of essential oils on antibiotic-resistant Lactococcus garvieae strains
- Tez No: 983649
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRUH ALBAYRAK, DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜRKÜ ATANASOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, doğal antimikrobiyal esansiyel yağlar olan linalool ve mirsenin, antibiyotik dirençli Lactococcus garvieae suşlarına üzerindeki in vitro antimikrobiyal etkileri araştırıldı. Bu kapsamda, Türkiye'deki farklı işletmelerinde hastalık semptomları gösteren gökkuşağı alabalıklarından (Oncorhynchus mykiss) izole edilen L. garvieae suşları biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle tür düzeyinde tanımlandı. Tüm suşların Gram pozitif, hareketsiz, sitokrom oksidaz ve katalaz negatif olduğu belirlendi. API Rapid ID 32 Strep Kiti kullanılarak yapılan testler 1 izolatın L. garvieae ile %96.2, 10 izolatın ise %83.5 oranında fenotipik benzerlik gösterdiğini ortaya koydu. 16S rDNA gen bölgesinden PLG1/PLG2 primerleri ile çoğaltılan 1100 baz çiftlik ürünler tüm izolatların tür tanısını doğruladı. Antibiyotik duyarlılık testleri suşların 4 antibiyotiğe (kloramfenikol, flumekuin, siprofloksasin, klindamisin) karşı dirençli, 3 antibiyotiğe (florfenikol, enrofloksasin, eritromisin) karşı orta derecede duyarlı ve 3 antibiyotiğe (oksitetrasiklin, sülfametaksazol/trimetoprim, ampisilin) duyarlı olduklarını belirledi. Linalool ve mirsenin antibiyotik dirençli suşlar üzerindeki tekli ve kombine uygulamaları disk difüzyon, kuyucuk difüzyon, agar dilüsyon ve yayma yöntemleri ile gerçekleştirildi. Esansiyel yağların çözünürlüğü etanol, DMSO+Tween 20, Tween 80 ve aseton ile test edildi ve etanol en etkili çözücü olarak seçildi. Agar ve disk difüzyon yöntemlerinde 40 ve 80 mg/mL linalool, inhibisyon kalibratörüne kıyasla bakteri üremesini önemli ölçüde (p <0.0001) inhibe ederken mirsen tek başına inhibitör etki göstermedi. Linaloolün minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) agar dilüsyon yöntemi ile 3 mg/mL olarak belirlendi. 1.5 mg/mL esansiyel yağ kombinasyonu bakteri üremesini tamamen baskıladı. Tek başına düşük inhibitör etkiye sahip olan mirsen, sinerjistik etkiyle linaloolün MİK50 dozunda bakteri üremesini baskılamasını sağladı. Bu tezin çıktıları, linalool ve mirsenin su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisinde L. garvieae'ye karşı doğal antimikrobiyal ajanlar olarak antibiyotiklere potansiyel alternatifler olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In vitro antimicrobial effects of linalool and myrcene, which are natural antimicrobial essential oils, on antibiotic-resistant Lactococcus garvieae strains were investigated in this master's thesis. In this context, L. garvieae strains isolated from rainbow trout exhibiting disease symptoms on different farms in Türkiye were identified by biochemical and molecular methods at the species level. All strains were determined as Gram positive, motionless, cytochrome oxidase-negative and catalase-negative. Tests carried out by using the API Rapid ID 32 Strep Kit revealed that 1 isolate had 96.2% and 10 isolates had 83.5% phenotypic similarity with L. garvieae. The 1100 base pair products amplified with PLG1/PLG2 primers from the 16S rDNA gene region confirmed the species identifications them. Antibiotic susceptibility tests revealed that the strains were resistant to 4 antibiotics (chloramphenicol, flumequine, ciprofloxacin, clindamycin), intermediately susceptible to 3 antibiotics (florfenicol, enrofloxacin, erythromycin), and susceptible to 3 antibiotics (oxytetracycline, sulfamethoxazole/trimethoprim, ampicillin). Single and combined applications of linalool and myrcene were performed on antibiotic-resistant strains using disk diffusion, well diffusion, agar dilution, and the spreading methods. The solubility of essential oils was tested with ethanol, DMSO+Tween 20, Tween 80 and acetone, and ethanol was selected as the most effective solvent. Linalool of 2.5-160 mg/mL caused significant (p <0.0001) inhibition of bacterial growth, in comparison to the inhibition calibrator in agar and disk diffusion methods, whereas myrcene alone did not exhibit an inhibitory effect. The minimum inhibitory concentration (MIC) of linalool was determined as 3 mg/mL via the agar dilution method. The combination of essential oils at 1.5 mg/mL completely suppressed the bacterial growth. Myrcene, with low inhibitory effect on its own, enabled linalool to suppress bacterial growth at the MIC50 dose through a synergistic effect. The outputs of this thesis revealed that linalool and myrcene can be potential alternatives to antibiotics against L. garvieae as natural antimicrobial agents for management in the aquaculture industry.