Bım (yapı bilgi modellemesi) tabanlı çalışmaların proje yönetimine katkısının örnek proje üzerinde incelenmesi
An investigation of the contribution of bim-based studies to project management on an example project
  1. Tez No: 983744
  2. Yazar: SERVET EREZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FAİK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektörü, projelerin artan karmaşıklığı ve büyüklüğü ile birlikte, daha etkili yönetim tekniklerine ihtiyaç duymaktadır. Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modeling, BIM), bu ihtiyaca cevap olarak, projelerin planlama, tasarım, inşaat ve işletme aşamalarında çeşitli avantajlar sunan bir teknoloji olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, Yapı Bilgi Modellemesi'nin inşaat projelerinin yönetim süreçleri üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi ve bu etkilerin proje başarısına katkısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. İlk olarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve BIM'in proje yönetimine entegrasyonunun mevcut durumu ve bu konuda yapılan önceki çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra, örnek bir inşaat projesi seçilerek bu proje üzerinde detaylı bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmeler, belge analizi ve gözlem gibi nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Bu sayede, BIM'in proje yönetimine olan katkıları derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, BIM'in proje paydaşları arasında daha iyi iletişim ve işbirliği sağladığını, tasarım hatalarını azalttığını, riskleri minimize ettiğini ve proje verimliliğini artırdığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, BIM'in sürdürülebilirlik ve çevresel performans değerlendirmelerinde de önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Örneğin, BIM'in kullanımı sayesinde enerji verimliliği analizleri yapılabilmekte ve çevresel etkiler daha etkin bir şekilde değerlendirilebilmektedir. BIM'in sunduğu diğer avantajlar arasında, proje maliyetlerinin daha doğru tahmin edilmesi, zaman çizelgelerinin daha etkili yönetilmesi ve kalite kontrol süreçlerinin iyileştirilmesi bulunmaktadır. BIM, proje sürecinin her aşamasında doğru ve güncel bilgi akışını sağlayarak, proje paydaşlarının daha bilinçli kararlar almasına olanak tanımaktadır. Bu da projelerin bütçe ve zaman kısıtlamalarına uygun bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction sector, with the increasing complexity and scale of projects, requires more effective management techniques. Building Information Modeling (BIM) has emerged as a technology that responds to this need, offering various advantages in the planning, design, construction, and operation phases of projects. This study aims to examine the effects of Building Information Modeling on the management processes of construction projects in depth and to evaluate its contribution to project success. In this research, a case study approach, which is one of the qualitative research methods, has been employed. Firstly, a comprehensive literature review was conducted, and the current state of BIM integration into project management, along with previous studies on the subject, were investigated. Subsequently, a sample construction project was selected, and a detailed field study was carried out on this project. During the data collection process, qualitative research techniques such as semi-structured interviews, document analysis, and observation were used. In this way, the contributions of BIM to project management were analyzed in depth. The research findings reveal that BIM improves communication and collaboration among project stakeholders, reduces design errors, minimizes risks, and enhances project efficiency. Moreover, BIM has been found to play a significant role in sustainability and environmental performance assessments. For example, through the use of BIM, energy efficiency analyses can be conducted, and environmental impacts can be evaluated more effectively. Other advantages offered by BIM include more accurate estimation of project costs, more effective management of schedules, and improved quality control processes. By ensuring accurate and up-to-date information flow at every stage of the project process, BIM enables project stakeholders to make more informed decisions. This contributes to the successful completion of projects in compliance with budgetary and time constraints.