An evaluation of mosque architecture in the United Arab Emirates (UAE): Cases from contemporary mosques
Birleşik Arap Emirlikleri üzerine bir değerlendirme: Çağdaş camilerden örnekler
  1. Tez No: 983745
  2. Yazar: INAS EL MAHMOUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKSUN AKYÜREK ALTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Birleşik Arap Emirlikleri'nde mimari gelişmeler oldukça kısa bir zaman diliminde önemli seviyelere ulaşarak ülke mekanında büyük değişikliklere yol açmıstır. Son kırk yılda Emirlikler'de gözlemlenen değişim, özellikle cami mimarisi açışından dikkat çekicidir ve bu mimari türü belirgin bir donüsüm yaşamıstır. Bu çalışma, geçmişte önemli bir mimari tipoloji olan ve günümüzde de önemini koruyan cami mimarisine odaklanmaktadır. Bu çalışma iki temel hedefe ulaşmayı amaçlamaktadır. İlk olarak, Birleşik Arap Emirlikleri'nde çağdaş cami mimarisi alanında kullanılan son tasarım yaklaşımlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bunun için, son on yıl içinde Abu Dabi ve Dubai'de inşa edilen çağdaş cami yapılarından dört tanesi üzerine bir saha çalışması yapılacaktır. Bu camilerin her biri, mimari stratejilerin kapsamlı bir şekilde incelenmesine olanak tanıyan farklı tasarım yaklaşımlarını temsil etmektedir. Çalışma, bu saha çalışmalarının mimari yaklaşımını, form, işlev, mekansal düzenleme ve malzemeler açısından değerlendirecektir. Ayrıca, çalışma, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki cami mimarisinin evrimini, geleneksel Arap camileri ve Birleşik Arap Emirlikleri yerel mimarisinin mimari unsurları ve nitelikleri ile karşılaştırarak göstermeyi amaçlamaktadır. Bu karşılaştırma aracılığıyla, yaklaşımlarının nasıl ve ne ölçüde evrimleştiğini açıklayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the United Arab Emirates, architectural evolution and development have surged to unprecedented levels within a remarkably brief timeframe, resulting in significant transformations that have shaped the nation. The remarkable changes witnessed in the Emirates over the past forty years are impossible to overlook, particularly concerning mosque architecture, which stands out as one of the architectural categories that has experienced notable evolution. This study revolves around mosque architecture due to its historical significance as one of the most prominent architectural typologies in the past and its persistent prominence in contemporary times. This study aims to achieve two main objectives. Firstly, it seeks to analyze the latest design approaches employed in contemporary mosque architecture in the UAE. To accomplish this, a case study of four selected contemporary mosques in Abu Dhabi and Dubai, constructed within the last decade, will be conducted. These mosques each represent distinct design approaches, allowing for a comprehensive examination of architectural strategies. The study will evaluate the architectural approach of these case studies in terms of their form, function, spatial arrangement, and materials. Furthermore, the study aims to demonstrate the evolution of mosque architecture in the UAE by comparing it with the architectural elements and qualities of traditional Arabian mosques and UAE vernacular architecture. Through this comparison, the study will elucidate how and to what extent design approaches of mosques have evolved.