Türk romanında Elektra kompleksi
Electra complex in Turkish novels
- Tez No: 983756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Sigmund Freud'un 20.yüzyılda insanın bilinç dışını ortaya çıkarmasıyla birlikte bilim dünyasına sunduğu ve bir disipline dönüştürdüğü psikanaliz, insanın psikolojisini ve davranışlarını çözümlemeyi esas alır. Freud'un düş, hayal, oyun üzerinde durması, çocukluğa eğilmesi ve aile ilişkilerini odağa alması, psikanalizin çıkış noktasında belirler. Bu anlamda insan ruhunu birçok yönüyle dikkate sunan edebî ürünler içinde özellikle romanların psikanaliz değerlendirmeye uygun olduğu görülmektedir. Romanlarda, babaoğul ilişkisi Freud'un ortaya attığı Oedipus kompleksi teorisi ile incelenirken anne-kız ilişkisindeki çatışma da Jung'un ortaya attığı Elektra kompleksi ile karşılık bulur. Bu tezde; 1901- 2025 yılları arasında yazılan on bir roman, anne-kız ilişkisini odağa alarak Elektra kompleksi bağlamında değerlendirilmiştir. Girişte psikanaliz teorisinin genel özellikleri ve psikanalizin edebiyata yansıması üzerinde durulmuştur. Birinci kısımda Elektra Kompleksi hakkında bilgi verilip mitolojik kökenine değinildikten sonra Freud ve Jung'un görüşleriyle birlikte Adler ve Melanie Klein'in de düşünceleri ortaya konmuştur. İkinci kısımda romanlar; Elektra kompleksini açığa çıkaran ve anne-kız ilişkisindeki çatışmayı tetikleyen rekabet, kıskançlık, ideolojik ayrışma, kariyer beklentisi, baba ve diğer kardeş gibi başlıklar çerçevesinde ele alınmıştır. Sonuç kısmında, romanlardaki Elektra kompleksinin ortaya çıkmasına neden olan ortak ve farklı etkenler belirlenerek anne-kız ilişkisindeki çatışmanın tahakkümden kay
Özet (Çeviri)
Psychoanalysis, which Sigmund Freud introduced to the scientific world in the 20th century with his exploration of the human unconscious and transformed into a discipline, is based on the analysis of human psychology and behavior. Freud's emphasis on dreams, fantasies, and play, his focus on childhood, and his focus on family relationships define the origins of psychoanalysis. In this sense, novels, among literary works that present the human psyche in its many facets, are particularly suitable for psychoanalytic evaluation. In these novels, the father-son relationship is examined through Freud's theory of the Oedipus complex, while the conflict in the mother-daughter relationship is reflected in Jung's Electra complex. This thesis evaluates eleven novels written between 1901 and 2025, focusing on the motherdaughter relationship, within the context of the Electra complex. The introduction focuses on the general characteristics of psychoanalytic theory and the impact of psychoanalysis on literature. The first section provides information about the Elektra Complex and touches on its mythological origins. After exploring the views of Freud and Jung, the ideas of Adler and Melanie Klein are also presented. The second section examines the novels under the following headings: rivalry, jealousy, ideological divergence, career aspirations, the father, and other siblings, which reveal the Elektra complex and trigger conflict in the motherdaughter relationship. The conclusion identifies the common and different factors that give rise to the Elektra complex in the novels, and concludes that the conflict in the motherdaughter relationship stems from domination, with jealousy being the primary element that unleashes this conflict.