Türkiye ve Fransa'da sınıf öğretmeni yetiştirme programlarının banks'in çokkültürlü eğitim boyutları çerçevesinde karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of primary school teacher training programs in Turkey and France within the framework of banks' multicultural education dimensions
  1. Tez No: 983799
  2. Yazar: HATİCE TOMBULOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLRUBA KÜRÜM YAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Banks'in çokkültürlü eğitim boyutları çerçevesinde Türkiye ve Fransa'daki okul öncesi ve sınıf öğretmeni yetiştirme programlarını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda şu sorulara yanıt aranmıştır: (1) Programların çokkültürlü öğretmen yetiştirme açısından özellikleri nelerdir? (2) Bu programlarda görev yapan öğretim elemanlarının çokkültürlü öğretmen eğitimine ilişkin görüşleri nasıldır? Araştırma, çoklu durum çalışması modeline göre desenlenmiştir. Katılımcılar, Türkiye ve Fransa'daki öğretmen yetiştirme programlarında görevli 12 öğretim elemanından oluşmaktadır. Veriler 2024-2025 bahar döneminde toplanmış; güncel program ve ders içeriklerini kapsayan belge incelemesi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Banks'in çokkültürlü eğitim boyutlarına göre tematik analiz ile çözümlenmiştir. Bulgular, Türkiye'de çokkültürlü eğitimin çoğunlukla seçmeli dersler ve öğretim elemanlarının bireysel çabalarıyla sınırlı kaldığını, Fransa'da ise öğretmen yetiştirme programında çokkültürlü eğitim boyutlarının daha sistematik biçimde uygulandığını göstermektedir. Araştırma, öğretmen yetiştirme programlarının çokkültürlü eğitim boyutları açısından daha kapsayıcı ve sistematik biçimde yapılandırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine preschool and primary teacher education programs in Türkiye and France within the framework of Banks' dimensions of multicultural education. In this context, the study seeks to answer the following questions: (1) What are the characteristics of these programs in terms of preparing multicultural teachers? (2) What are the views of the teacher educators working in these programs regarding multicultural teacher education? The research was designed as a multiple case study. The participants consisted of 12 teacher educators working in teacher education programs in Türkiye and France. Data were collected in the spring semester of 2024-2025 through document analysis, which included current curricula and course descriptions, and semi-structured interviews. The data obtained were analyzed through thematic analysis based on Banks' dimensions of multicultural education. The findings indicate that multicultural education in Türkiye is mostly limited to elective courses and the individual efforts of teacher educators, whereas in France, the dimensions of multicultural education are implemented in a more systematic manner within the teacher education program. The study reveals that teacher education programs need to be structured in a more inclusive and systematic way with respect to the dimensions of multicultural education.