Linguistic discrimination and linguistic (in)security in return migration and reintegration process: Turkish as a heritage language
  1. Tez No: 983798
  2. Yazar: MELTEM ERCANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Başka bir ülkeye göç ve uyum sürecinde olduğu gibi, geriye dönüş göçü ve yeniden uyum sürecinde de dilsel pratikler oldukça etkili ve önemlidir. Göç, dil pratikleri ve sosyo-kültürel uyum arasındaki ilişkileri disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alan bu çalışma, Batı Avrupa ülkelerinde doğan ve/veya büyüyen, sonrasında Türkiye'ye geri dönen Türkiye kökenli göçmenlerin miras dil Türkçe konuşurken deneyimledikleri dilsel güvensizlik ve dilsel ayrımcılığı, bu deneyime etki eden bireysel ve toplumsal etmenleri ve bu deneyimlerin göçmenlerin uyum sürecine etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Nitekim köken ülkelerine geri dönen ikinci ve sonraki kuşağın konuştukları Türkçe nedeniyle damgalanma ve ayrımcılıkla karşı karşıya kalması sosyo-kültürel uyumu zorlaştırmakla birlikte göçmenlerde dilsel güvensizlik hissinin oluşmasına da neden olabilmektedir. Bu amaçla, bu çalışma kapsamında Batı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Belçika ve Fransa) büyüyen ve son 15 yıl içerisinde Türkiye'ye geri dönmüş olan 25 göçmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada görüşme verilerinin yanı sıra araştırmacı gözlem notları da veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda geri dönen göçmenlerin çoğunun Türkçeyi toplumsal ilişkilerinde kullanırken dilsel güvensizlik ve dilsel ayrımcılık yaşadığı, bu deneyimin kişilik özellikleri ve Türkçe dil yetkinliği gibi bireysel; toplumsal cinsiyet rolleri, hiyerarşik ilişki biçimleri, dile dair sosyal temsiller ve simgesel şiddet deneyimleri gibi yapısal faktörlerden etkilendiği görülmüştür. Ayrıca göçmenlerin sahip olduğu ulusötesi kimlikler ve aidiyet algıları dilsel güven(siz)liği etkilemekte, Türkçe konuşurken deneyimlenen güvensizlik ve ayrımcılık sosyo-kültürel uyumu zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Linguistic practices are highly influential and important in the process of return migration and re-adaptation. This interdisciplinary study examines the relationship between migration, language practices, and sociocultural adaptation. This study aims to reveal the linguistic insecurity and linguistic discrimination experienced by Turkish-origin return migrants who were born and/or raised in Western European countries (Germany, Belgium, and France), as well as the individual and social factors that influence these experiences and their impact on the migrants' integration process. Indeed, the stigmatisation and discrimination faced by the second and subsequent generations due to Turkish as a heritage language not only complicates socio-cultural integration but may also cause linguistic insecurity. For this purpose, in-depth, semi-structured interviews were carried out with 25 returnees over the past 15 years. In this study, which employed qualitative research methods, interview data and researcher observation notes were used as data sources. The findings illustrate that most returning migrants experienced linguistic insecurity and linguistic discrimination when using Turkish in their social interactions. This experience was influenced by individual factors such as personality traits and Turkish language proficiency, as well as structural factors such as gender roles, hierarchical relationship patterns, social representations of language, and experiences of symbolic violence. It can also be concluded that migrants' transnational identities and sense of belonging influence linguistic (in)security, and that the insecurity and discrimination they face when speaking Turkish complicate their socio-cultural integration.