Film sektöründe vergilendirme
Taxation in the film industry
- Tez No: 983818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAR SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Hukuk, Finance, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
Günümüzde iletişim araçlarının gelişmesi ve sosyal platformların çeşitlenmesiyle birlikte film sektörü her geçen gün daha da önem kazanır hale gelmiştir. Zira bu sektör sayesinde ülkeler tarihlerini ve kültürlerini tanıtabilmekte, hatta kitleleri yönlendirebilmektedir. Hal böyle olunca sektör, tüm paydaşlarıyla büyük bir endüstri haline gelmiş ve bunun bir sonucu olarak ekonomisi de o denli hacimli bir yapıya bürünmüştür. Verginin bu ekonomik faaliyetler üzerinden alındığı göz önüne alındığında, film sektörünün vergilendirilmesi, sektöre ve sektördekilere tanınan teşvikler, işlemlerin uluslararası vergisel boyutu ve son zamanlarda yaşanan hızlı gelişmelere yasal düzenlemelerin cevap verip veremediği hususu, bu noktada açıklığa kavuşturulması gereken konular olarak karşımıza çıkmıştır. Bu doğrultuda çalışmamızda öncelikle film sektörü genel hatlarıyla tanıtılmış, sektöre özgü kavramlar ve terminoloji açıklanmıştır. Ardından, sektörün gerektirdiği ekonomik faaliyetler ve bunların fikri mülkiyet hukukuna yansımaları ele alınmıştır. Bu bağlamda, yürütülen faaliyetlerden elde edilen gelirlerin Türk vergi mevzuatı karşısındaki durumu açıklığa kavuşturulmuştur. Daha sonra, uluslararası ödemelerin nitelendirilmesi, çeşitli kurumlardan alınan destek ve ödüllerin durumu, eser sahibi sayılmayan kişilere yapılan ödemeler, telif kazançları istisnasının uygulanacağı dönem ile fikri mülkiyet hukukunun sağladığı koruma süresinin sona ermesi durumunda yapılan ödemelerin durumu gibi sektördeki sorunlar ve vergi idaresinin bunlara yönelik muktezaları ile doktrindeki tartışmalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, konunun yargıya taşınan boyutları değerlendirilmiştir. Bu süreçte çözülemeyen sorular, sektör araştırması sırasında karşılaşılan vergisel riskler tüm yönleriyle ele alınarak çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Ancak, her çalışmada olduğu gibi, bu çalışmanın da kapsam ve sınırları nedeniyle ele alınamayan ya da ileride yapılacak araştırmalara ışık tutabilecek sorunsallar belirtilmiş; böylece çalışmanın sınırları açık bir şekilde çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, with development of communication tools and the diversification of social platforms, the film industry has come to gain more importance day by day. Because, countries can introduce their histories and cultures, and even influence the masses thanks to this sector. As such, the sector has become a large industry with all of its stakeholders, and as a result of this, its economy has wrapped up on an equally voluminous structure. Considering that taxes are levied on these economic activities; the taxation of the film industry, incentives granted to the sector and its participants, the international tax dimension of transactions, and whether legal regulations adequately respond the rapid developments in recent times, emerge as issues that need to be clarified at this point. In line with this, in our study, firstly the film industry was introduced in general terms, sector-specific concepts and terminology was explained. Then, the economic activities required by the sector and their reflections onto intellectual property law were addressed. In this context, the status of incomes obtained from the conducted activities under Turkish tax legislation has been clarified. Later, such issues in the sector as qualifying of international payments, the status of aids and awards received from various institutions, payments made to individuals who are not deemed to be the owner of the (art)work, the implementation period of copyright earning exemption, and the status of payments made after the due date of the protection period provided by intellectual property law and tax authority's communiques towards these, with discussions in the doctrine have been examined in detail. Additionally, the aspects of the issue brought to court have been evaluated. In this process, solution proposals have been tried to develop for unresolved problems and tax related risks which encountered during sector research by dealing with all aspects,. However, as with every study, issues that were not addressed due to the scope and limitations of this study or that could shed light on future research have been identified, thus clearly defining the study's boundaries.